آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

در آموزش تعمیرات برد الکترونیکی شما نحوه تعمیر انواع بردهای لوازم خانگی، بردهای صنعتی، برد پکیج، برد کولر گازی، مدار اینورتر و ... آموزش میبینید..

آموزش تعمیر برد در فنی پویان توسط اساتید برتر کشور انجام می‌شود.

در طی آموزش تعمیر برد، تماما با تجهیزات روز بازار کار آموزش خواهد دید.

به شما ضمانت میدهیم درصورت عدم رضایت از دوره، دوره را مجددا بصورت کاملا رایگان بگذرانید.

 

آموزش تعمیرات برد

یکی از اساسی‌ترین بخش‌های لوازم الکترونیکی، برد الکترونیکی آنهاست. به دلیل افزایش قیمت لوازم الکترونیکی در بازار دیگر کسی تمایل به جایگزینی ندارد و به تعمیرات آنها روی آورده‌اند.

به همین دلیل تخصص داشتن در زمینه تعمیرات برد های الکترونیکی یک نیاز اساسی می باشد و افرادی که چنین تخصصی دارند، درآمد مناسبی کسب میکنند.

از این رو مجتمع آموزشی فنی پویان با استفاده از اساتید توانمند در حوزه آموزش تعمیرات برد و با استفاده از دانش و تجهیزات بروز زمینه را برای علاقه مندان این دوره فراهم ساخته تا کارآموزان با دانش بالا دوره آموزش تعمیرات برد را به پایان برسانند.

تمامی علاقه‌مندان به دوره آموزش تعمیرات برد می‌توانند با رجوع به سرفص‌ها  و کسب اطلاعات مربوط به دوره اقدام به ثبت نام نمایند.

این مجتمع تمام تلاش خود را بر این اصل نهاده که آموزش تعمیرات برد الکترونیکی به صورت کامل و بدون نقص برگزار گردد تا کارآموزان با اعتماد به نفس بالا وارد بازار کار گردند.

ویژگی های منحصر به فرد آموزش تعمیرات برد

سرفصل های دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

 • 1. آموزش تعمیرات الکترونیک پایه در تعمیرات برد الکترونیکی
 • 2. آموزش الکترونیک دیجیتال در تعمیرات برد الکترونیکی
 • 3. آموزش الکترونیک صنعتی در تعمیرات برد الکترونیکی
 • 4. آموزش و معرفی انواع مدارهای تغذیه و پاورهای خطی و غیر خطی سوئیچینگ
 • 5. آموزش طریقه عیب یابی انواع منبع تغذیه
 • 6. آشنایی با مدار تغذیه Inverter
 • 7. آموزش نقشه خوانی و نقشه کشی در تعمیرات مدار الکترونیکی یک،دویا چند لایه
 • 8. معرفی و آشنایی کامل قطعات DIP وSMD بر روی برد الکترونیکی
 • 9. آموزش و معرفی انواع ICها و طریقه عملکرد آنها در مدارها
 • 10. آموزش و معرفی انواع روش تست IC درمدار الکترونیکی
 • 11. آموزش و معرفی انواع دیتاشیت و طریقه خواندن موارد دیتاشیت
 • 12. آموزش طریقه اسکن بردهای چند لایه و بررسی ارتباط لایه های برد با یکدیگر
 • 13. آموزش طریقه رسم شماتیک انواع برد مونتاژ شده
 • 14. آموزش طریقه عیب یابی انواع برد الکترونیکی
 • 15. آموزش روش های تحلیل انواع مدارهای الکترونیکی
 • 16. آموزش طریقه تست مدارها با انواع دستگاههای عیب یاب
 • 17. آموزش طریقه کار و تست با اسیلوسکوپ درمدارهای الکترونیکی
 • 18. آموزش طریقه عیب یاب مدارها به روش محاسبه میزان مصرف و آمپراژ
 • 19. آموزش انواع روش ها جهت تعویض انواع چیپست ها
 • 20. آموزش طریقه پروگرام کردن انواع آی سی های حافظه ای
 • 21. آموزش طریقه خواندن برنامه های داخل آی سی های حافظه ای
 • 22. آموزش تکنیک های کپی کردن بردهای الکترونیکی

تعرفه ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

 
تعرفه ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات برد های الکترونیکی
شهریه دوره عمومی با 30% تخفیف 2.100.000 تومان
شهریه دوره خصوصی 3.300.000 تومان
 

جهت ثبت نام فرم زیر را تکمیل کنید، یا با ما تماس بگیرید

   

  اطلاعات تماس آموزشگاه فنی پویان

  • تهران، میدان انقلاب، ابتدای آزادی، بعد از خ جمالزاده شمالی، بن بست اول، جنب بانک پاسارگاد، ،پلاک ۲
  • 02166566140

  • 09227538980

  • [email protected]

  آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

  تعمیرات برد های الکترونیکی می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد اما اینجا تعدادی توصیه برای آموزش تعمیر برد الکترونیکی آورده‌ایم. در قدم اول، ما به شناسایی انواع مدارهای الکترونیکی خواهیم پرداخت سپس به بررسی انواع خرابی مدار الکترونیکی میپردازیم. در انتها به نحوه تعمیرات و مونتاژ انواع برد الکترونیکی میپردازیم.

   

  قدم اول: شناسایی برد های الکترونیکی

  در دنیای پر از لوازم خانگی، ما می‌توانیم برد های الکترونیکی را به چندین دسته تقسیم بندی کنیم: مدار اصلی، برد تقویتی، برد منطقی و برد رابط کاربر که تمام آنها در آموزش تعمیرات برد به خوبی آموزش داده خواهد شد. در برخی از لوازم خانگی این مدارها با همدیگر در یک جا ساخته شده‌اند و در بعضی وسیله‌های دیگر جدا از هم می‌باشند.

  ۱. برد منطقی (Logic Board)

  محاسبات و برنامه ریزی‌ها در لاجیک برد انجام می‌شود. تعمیرات این نوع از مدارها کار ساده ای نیست. بنابراین در مورد تعمیرات این برد ها فقط در کلاس آموزش تعمیرات برد صحبت می‌شود. این برد ها از طریق چیپ‌های کوچک، مقاومت‌ها، خازن‌های کوچک شناخته می‌شوند.

  ۲. برد تقویتی (Relay Board)

  این مدارها پر از تقویت کننده‌هایی هستند که از طریق مدار اصلی کنترل می‌شود. اغلب این مدارها روی مدار اصلی ساخته می‌شود. در واقع همه تقویت کننده‌های مورد نیاز روی مدار اصلی قرار دارند. بنابراین نیازی به مدار تقویتی نیست. این مدارها از طریق تقویت کننده‌های بزرگ، خازن‌ها و مقاومت‌های بزرگ شناخته می‌شوند. این مدارها آسان‌ترین مدارها در زمینه تعمیرات برد های الکترونیکی هستند که در کلاس آموزش تعمیرات برد راجع به آنها صحبت خواهد شد.

  ۳. مدار رابط کاربر (User Interface)

  رابط کاربر ورودی‌ها را از کاربر می‌گیرد. سپس به مین برد سیگنال می‌دهد که کاربر چه کاری می‌خواهد انجام دهد. معمولا ما یک برد رابط کاربر داریم اما در بعضی لوازم تعدادی برد رابط کاربر بکار رفته است.

  ۴. مدار اصلی (Main Board)

  مدار اصلی بر اساس اطلاعاتی که از رابط کاربر و مدار منطقی فرستاده می‌شود به مدار تقویتی انرژی می دهد. به یاد داشته باشید همه این نوع مدار ها می‌توانند در روی مین برد ساخته شوند. دیدن مدار تقویتی، مدار منطقی و مین برد روی یک مدار واحد خیلی رایج است. و گاها رابط کاربر هم روی همان مدار ساخته میشود.

   

  قدم دوم: بررسی انواع خرابی برد الکترونیکی

  اتصال لحیم شده خراب از رایج‌ترین خرابی ها در تعمیرات برد الکترونیکی است. به اتصال لحیم شده خراب روی مدار تقویت‌کننده یا هر مدار دیگری با تقویت کننده‌های بزرگ است، نگاهی بکنید.

  اتصال‌های لحیم کاری، تمام اجزا را روی برد های الکترونیکی و تقویت کننده‌ها نگه می‌دارد. این اتصالات حامل تعداد زیادی جریان هستند. اغلب این اتصال‌های لحیم کاری شده خراب می شوند.

  اتصالات لحیم شده خراب از رایج ترین خرابی های مدار الکترونیکی هستند که در مورد آنها در کلاس آموزش تعمیرات برد بصورت مفصل صحبت خواهد شد. اگر وسیله مورد نظر شما مدار تقویتی دارد (چنان که ذکر شد روی مین برد می باشد) تمام اجزا وسیله مورد نظر را این مدار کنترل میکند. اگر مشکلی پیش آمده قسمت خراب شده را چک کنید و سپس به دنبال اتصال لحیم شده خراب بگردید.

  ابتدا برق وسیله را قطع کنید سپس مدار تقویتی را پیدا کنید. به یاد داشته باشید اگر مین برد تقویتی های بزرگ دارد، احتمالا وسیله مورد تعمیر شما فاقد برد تقویتی بوده،  چون همه تقویتی ها روی مدار اصلی جاگذاری شده است.

  وقتی تقویتی‌ها را بررسی می‌کنید محل اتصالی سیم‌ها را در کاغذی یادداشت کنید یا عکس بگیرید تا بعدا بتوانید دوباره وصل کنید. بعد از جدا کردن مدار، پشت آن را نگاه کنید تا اتصالات لحیم شده سوخته یا خشک را بررسی کنید.

  بعضی از مدارها در محفظه پلاستیکی جا سازی می‌شوند. دقت کنید این محفظه ها را نشکنید چون ممکن است بعد از تعمیرات نتوانید دیگر آن را وصل کنید.

   

  ۱. اتصال لحیم کاری سوخته (متداول‌ترین خرابی برد الکترونیکی)

  یک اتصال لحیم کاری سوخته به رنگ سیاه در می آید. در این مورد شما بایستی قسمت سوخته شده را ارزیابی کنید. ببینید آیا این قسمت سوخته شده آسیبی به اجزا دیگر زده یا نه؟ اگر به اجزا دیگر هم صدمه زده بهتر است مدار را در جای خود جاسازی کنید و اگر تنها خود اتصال لحیم کاری آسیب دیده می توانید تعمیرات برد الکترونیکی را شروع کنید.

  شناسایی مدار سوخته در آموزش تعمیرات برد

  شناسایی مدار سوخته _ آموزش تعمیرات برد

  شناسایی مدار سوخته در آموزش تعمیرات برد

  شناسایی مدار سوخته در کلاس آموزش تعمیرات برد

  در تصویر بالا اتصال سمت چپ عموما به آسانی قابل تعمیرات است ولی مورد سمت راست به آسانی تعمیرات نمیشود.

   

  ۲. اتصال لحیم کاری خشک

  در تعمیرات برد الکترونیکی تشخیص اتصال لحیم خشک خیلی دشوار است و نیاز به یک ذره بین دارید. اتصال لحیم خشک وقتی تمام مسیر های اطراف اتصال شکسته و باعث قطعی اتصال شده، اتفاق می افتد. اغلب قطعی ها به این دلیل می باشد چون این شکستگی گاهی باعث از بین رفتن ارتباط و گاهی باعث اتصال می گردد.

  تشخیص اتصال لحیم خشک در آموزش تعمیرات برد

  تشخیص اتصال لحیم خشک در دوره آموزش تعمیرات برد

   

  اگر اتصال های لحیم شده خراب را پیدا کنید تعمیرات برد الکترونیکی خیلی آسان می شود. تنها کار لازم لحیم زدن اتصال هاست. یک آهن لحیم کاری و قطر کوچکی از رزین برای مرکز لحیم کاری بردارید. رزین باعث ایجاد اکسید در اتصال شده بنابراین لحیم روی اتصال جریان یافته و می چسبد.

  ۳. تعمیر کنداکتور شکسته

  در روی مدار الکترونیکی یک سیم فلت باعث جریان در مدار می شود. بعضا این سیم ها می شکنند. در آموزش تعمیرات برد ، ما به شما آموزش میدهیم تا چطور کنداکتور شکسته را شناسایی و آن را لحیم بزنید.

  ترمیم کنداکتور شکسته در آموزش تعمیرات برد

  ترمیم کنداکتور شکسته در کلاس آموزش تعمیرات برد

   

  ۴. تعمیر و تمیز کردن کابل ریبون

  در آموزش تعمیرات برد به کابل ریبون هم توجه شود. رابط کاربر اغلب از طریق یک سیم فلت به نام کابل ریبون به مدار اصلی وصل می شود. کثیف شدن این اتصالات منجر به از کار افتادن رابط کاربرها می شوند. یک روش استاندارد برای پاک کردن ریبون استفاده از مداد پاک کن است.

  تمیز کردن کابل ریبون در آموزش تعمیرات برد

  تمیز کردن کابل ریبون در دوره آموزش تعمیرات برد

   

  قدم سوم: آموزش نحوه عیب یابی برد الکترونیکی

  یکی از مهمترین مواردی که یک تعمیرکار برد الکترونیکی باید به آن تسلط داشته باشد، نحوه عیب یابی برد الکترونیکی می‌باشد. افراد مبتدی یا افرادی که آموزش‌های لازم را در زمینه تعمیرات برد ندیده اند، در تشخیص و عیب‌یابی برد الکترونیکی مشکلات زیادی دارند و گاها حتی به اشتباه بخش های سالم مدار الکترونیکی را تعمیر می‌کنند.

  مراحل نحوه عیب یابی برد الکترونیکی به این صورت است:

  1. بررسی و یافتن اتصال لحیم کاری سوخته در مدار.
  2. بررسی و یافتن اتصال لحیم کاری خشک.
  3. بررسی دقیق مدار از نظر وجود جسم خارجی روی آن.
  4. بررسی و یافتن کنداکتورهای شکسته در مدار.
  5. بررسی و تعمیر یا تمیز کردن کابل ریبون در مدار.

  همانطور که می‌دانید عیب یابی برد الکترونیکی به دقت بسیار بالایی نیاز دارد. زیرا وجود ترک های بسیار کوچک هم (اتصال لحیم خشک) موجب اختلال در عملکرد مدار اصلی خواهد شد. بطوریکه برای بررسی و تعمیرات مدارهای حساس باید از میکروسکوپ یا ذره بین های حرفه ای برای پیدا کردن اتصالات لحیم خشک استفاده کرد.

  پس شما برای آنکه در نحوه عیب یابی بردهای الکترونیکی، تخصص و تجربه لازم را کسب کنید، باید انواع مختلف بردهای الکترونیکی را بررسی و عیب یابی کنید تا به تخصص و تجربه لازم برای عیب یابی تمام مدارهای الکترونیکی دست پیدا کنید.

   

  در کلاس تعمیرات برد کدام بردهای الکترونیکی بررسی خواهد شد

   

  در کلاس آموزش تعمیرات برد چه تجهیزاتی مورد نیاز است

  1. مولتی متر: مولتی متر یا آوومتر مهمترین ابزار برای آموزش تعمیرات برد است. این وسیله شما را قادر میسازد تا ولتاژ، جریان الکتریکی و مقاومت بخش های مختلف یک مدار را اندازه گیری کنید. بهترین نوع مولتی متر مولتی متر رومیزی و دیجیتال است. ما توصیه میکنیم برای شروع کار با مولتی متر دیجیتال شروع کنید.
  2. اسیلوسکوپ: وســیله ای که در آزمایشــگاه برای مشــاهده شــکل موج به کار می رود، اسیلوسکوپ است.
  3. دستگاه لحیم: شما برای تعمیر و مونتاژ انواع مدار الکترونیکی به یک دستگاه لحیم و هویه نیاز دارید. ما انواع مختلف دستگاه هویه داریم. اما ما به شما توصیه میکنیم از هویه هوای گرم که هم با هوای گرم کار میکند و هم دارای هویه معمولی هم هست، استفاده کنید.
  4. آمپرمتر: آمپرمتر وسیله ای برای اندازه گیری جریان استفاده میشود. اگر یک دستگاه مولتی متر تهیه کرده باشید، دیگر نیاز به آمپرمتر نخواهید داشت.
  5. ولت متر: از این وسیله برای اندازه گیری ولتاژ بخش های مختلف مدار استفاده میشود. اگر یک دستگاه مولتی متر تهیه کرده باشید، دیگر نیاز به ولت متر نخواهید داشت.
  6. اهم متر: این وسیله برای اندازه گیری میزان مقاومت بخشهای مختلف مدار استفاده میشود. توجه کنید با تهیه یک مولتی متر دیگر نیازی به اهم متر و ولتمتر و آمپرمتر نخواهید داشت.

   

  نسخه PDF سرفصل‌های کلاس آموزش تعمیرات برد

  سوالات متداول آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

   
  1در دوره آموزش تعمیرات برد، تعمیرات کدام بردها آموزش داده می شود؟
  در دوره آموزش تعمیرات برد های الکترونیکی شما یاد خواهید گرفت تا انواع بردهای لوازم خانگی، بردهای صنعتی، برد پکیج، برد کولر گازی، برد اینورتر و ... را تعمیر کنید.
  2آیا کسی که هیچ شناختی از تعمیرات برد ندارد هم می تواند در این دوره شرکت کند؟
  بله . آموزش ها از مقدماتی ترین مطالب شروع می شود تا پیشرفته ترین مباحث تعمیرات برد ادامه می یابد.
  3آیا آموزشگاه به کارآموزان خود بعد از پایان دوره مدرک معتبر می دهد؟
  از آنجایی که آموزشگاه زیر نظر سازمان فنی حرفه ای بوده بعد از پایان دوره به کارآموزان مدرک معتبر داده می شود.
  4آیا آموزشگاه برای کارآموزانی که از شهرستان ها شرکت میکنند خوابگاه درنظر گرفته است؟
  بله. تمامی کارآموزان که از راه دور آمده و در کلاس ها شرکت می کنند به خوابگاه معرفی می شوند.

  مقالات مرتبط آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

  ۱۴۰۰-۰۴-۲۹
  مولتی متر چیست؟

  مولتی متر چیست | معرفی انواع مولتی متر

  مولتی متر چیست ؟ انواع مولتی متر کدامند؟ چرا یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات و دستگاه های اندازه گیری را، مولتی […]
  ۱۴۰۰-۰۴-۲۸
  آموزش لحیم کاری

  آموزش لحیم کاری با هیتر هوای گرم

  آموزش لحیم کاری با هیتر هوای گرم مناسب برای افرادی است که علاقه به تخصص تعمیرات موبایل دارند. این آموزش به منظور […]
  ۱۴۰۰-۰۴-۲۳
  خازن چیست - انواع خازن کدام است.

  خازن چیست – انواع خازن

  خازن چیست؟ انواع خازن کدامند؟ این سوالیست که تمام علاقمندان حوزه الکترونیک باید پاسخ آن را بدانند. خازن یکی از مهمترین و […]
  ۱۴۰۰-۰۳-۰۵
  عملکرد پنج طراحی ¬مرجع دوربین IP

  عملکرد پنج طراحی مرجع دوربین IP

  چگونه طراحی­های مرجع  مربوط به دوربین IP از پنج نام بزرگ یعنی Renesas، NXP، Qualcomm، Microchip و TI با یکدیگر مقایسه می­شود؟ […]
  ۱۴۰۰-۰۳-۰۵
  NVMe

  چگونه «رابط کنترل کننده حافظه غیرفرار» یا NVMe به چنین نرخ بالایی از داده دست پیدا می کند؟

  رابط کنترل­ کننده حافظه غیر فرار (NVMe) یک پروتکل واسط ه­ای مقیاس ­پذیر است که برای بهره ­گیری کامل از موازی ­سازی […]
  ۱۴۰۰-۰۳-۰۵
  پروتکل CDC

  تسریع فرایند های تست در تایید صحت پروتکل CDC خودکار

  تیم های طراحی می دانند که تأیید صحت عبور دامنه ساعت (CDC) یک کار مهم برای تأیید است ، اما بسیاری از […]
  guest
  4 دیدگاه
  بازخورد درون متنی
  مشاهده همه نظرات
  مهدی تاجی
  مهدی تاجی
  ۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۰۹:۵۵

  برنامه زمان بندی دوره رو میشه بگین؟

  حمید غفوری
  حمید غفوری
  ۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۱۱:۳۲

  سلام
  میخواستم بدونم شما دوره آنلاین هم برگذار میکنین یا نه؟