آموزش جوشکاری CO2

آموزش جوشکاری CO2 بصورت حضوری برگزار خواهد شد.

آموزش جوشکاری CO2 تماما بصورت عملی بوده و مختص ورود شما کارآموزان به بازار کار است.

تمام آموزش های جوشکاری CO2 توسط اساتید برتر کشور انجام می‌شود.

در طی دوره تماما با تجهیزات روز بازار کار آموزش خواهد دید.

پشتیبانی کارآموزان حتی پس از اتمام دوره

سرفصل های دوره آموزش جوشکاری CO2

 • 1. آموزش طریقه برش دادن انواع لوله ها
 • 2. آموزش مونتاژ لوله های فولادی جهت انجام جوشکاری
 • 3. آموزش جوشکاری و اتصال لبه ها روی هم
 • 4. آموزش جوشکاری و اتصال زاویه خارجی
 • 5. آموزش اتصال و جوشکاری سه پری سقفی
 • 6. آموزش جوشکاری و اتصال سربالا چند پاس
 • 7. آموزش جوشکاری و اتصال سه پری تک پاس و چند پاس
 • 8. آموزش آشنایی با انواع دستگاه های جوشکاری
 • 9. آموزش آشنایی با انواع گزهای محافظ در جوشکاری
 • 10. آموزش آشنایی با انواع فرآیندهای جوشکاری ذوبی و غیر ذوبی

هزینه ثبت نام در دوره آموزش جوشکاری CO2

ثبت نام در دوره آموزش جوشکاری CO2
شهریه دوره عمومی با 30% تخفیف6.200.000 تومان
شهریه دوره خصوصی9.000.000 تومان

جهت ثبت نام فرم زیر را تکمیل کنید، یا با ما تماس بگیرید

  جواب را با کیبورد انگلیسی وارد کنید

  ویژگی های منحصر به فرد آموزشگاه فنی پویان

  جوشکاری کربن دی اکسید co2 به مجموعه ای از فرآیندهای جوشکاری قوس الکتریکی گفته می شود که با استفاده از گرمای تولید شده از طریق قوس الکتریکی DC ، فلز را در ناحیه اتصال ذوب کرده و مورد استفاده قرار می دهند . برای این روش وجود گاز کربن دی اکسید co2 ضروری است و درصورت نبود این گاز ، این کار امکان پذیر نیست . جوشکاری روش های متنوع و زیادی دارد ولی یکی از متداول ترین این روش ها که در صنایع و موارد ساختمانی کاربرد زیادی دارد ، جوشکاری از نوع جوشکاری co2 است .امروزه به سبب پیشرفت و رشد صنایع و اینکه روز به روز نیاز به تکنولوژی های جدید و پیشرفته بیشتر می شود، برای ساخت قطعات و… استفاده از روش جوشکاری بیشتر شده است. امروزه استفاده از روش جوشکاری کربن دی اکسید شایع است و اهمیت بالایی دارد و از این روش در صنایع گوناگونی استفاده می شود. در روش جوشکاری کربن دی اکسید co2 به سبب ایجاد جریان الکتریکی درسیم جوش و به وجود آمدن حرارت لازم ، ذوب فلز و اتصال آن امکان پذیر می شود . این مدل از جوشکاری که از طریق قوس انجام می گیرد دارای لایه محافظتی بوده و از این طریق جوشکاری امکان پذیر است . در این روش جوشکاری از طریق قوس یا انحنای الکتریکی با لایه محافظتی گاز کربن دی اکسید برای اتصال و جوش خوردن استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با آموزش جوشکاری co2 در این مقاله از سایت فنی پویان  با ما همراه شوید.

  آموزش جوشکاری co2 و روش کار آن

  روش کار در جوشکاری کربن دی اکسید به این صورت است که موقع کارکردن باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت . به گونه ای که باید به جنس فلز دقت شود و هم چنین باید به سیم جوش نگاه کرد که آیا برای اتصال شدن مناسب است یا نه.

  اگر بخواهیم با مثال شرح دهیم دو قطعه با جنس فولادی را نمی شود با سیم جوش آلومینیومی به هم اتصال داد. چون اگر بخواهیم این دو فلز به هم دیگر اتصال شوند استحکام و تدوام مورد نیاز و کافی را نخواهند داشت.

  هم چنین تعیین و تنظیم ولتاژ و آمپر در این جریان حائز اهمیت والایی است چرا که درصورت دقت نکردن به این موارد جوشکاری با موفقیت انجام نخواهد گرفت.

  برای تعیین ولتاژ می‌بایست به جنس و ضخامت فلز دقت شود چرا که هدف از این روش جوشکاری ، به دست آوردن نتیجه مطلوب و اتصال با تداوم بالاست.

  آموزش اجزای دستگاه جوش co2

  برای جوشکاری به روش کربن دی اکسید به وسایل گوناگونی نیاز هست تا بتوان به کمک آنها جوشکاری را انجام داد . در واقع دستگاه جوش از اجزا و قسمت های مختلفی تشکیل شده است. هریک از این اجزا ها در روند جوشکاری به خودی خود عملیات را به راحتی انجام می دهند . برای انجام عمل جوشکاری باید تمامی اجزا در دستگاه جوش باشند که عمل جوشکاری به درستی انجام بگیرد. از مهم ترین اجزای دستگاه جوش می توان به تفنگ میگ اشاره کرد.

  تفنگ میگ درواقع یک اسلحه جوش می‌باشد. این جزء موجب اتصال در جوشکاری می شود و در واقع در قسمت پایانی جوشکاری قرار می گیرد . تنفگ میگ بین جریان جوشکاری و سیم جوش متصل است.

  در جوشکاری ، مخزن سیم جوش هم داریم که دراین روش جوشکاری ، سیم جوش ماده است که به جهت پر کردن جاهای خالی مورد استفاده قرار می گیرد و جنس آن همانند فلز مورد استفاده بوده و یا بر پایه آن است.

  اگر بخواهیم به گونه ای دیگر بیان کنیم نقش سیم جوش در جوشکاری کربن دی اکسید همانند نقش الکترود است.

  از دیگر اجزای جوشکاری کربن دی اکسید ، سیلندر گاز می باشد.

  برای جوشکاری به روش کربن دی اکسید به منظور سهولت انجام عملیات جوشکاری نیاز به لایه های محافظ گاز کربن دی اکسید است .  برای ایجاد این لایه های محافظ گاز کربن دی اکسید و نیز جهت تامین گاز مورد نیاز در جوشکاری به یک سیلندر گاز نیاز داریم .

  یکی دیگر از اجزایی که در روند جوشکاری مورد نیاز است ، گیره اتصال می باشد.

  برای ایجاد مدار بین تمامی اجزا در جوشکاری از گیره اتصال استفاده می کنند . به سبب این گیره اتصال ، بین تنفگ میگ و قطعه مورد نظر یک اتصال ایجاد شده و روند جوشکاری انجام می گیرد.

   

  آموزش اجزای دستگاه جوش co2

   

  مزایا و معایب آموزش جوشکاری co2

  این نوع جوشکاری از مزایای مهمی برخوردار است و همین مزایا موجب شده تا این روش جوشکاری در صنایع کاربرد زیادی داشته و از اهمیت بالایی برخوردار باشد . یک از مزایای جوشکاری کربن دی اکسید این است که با این روش جوشکاری می شود قطعات فلزی با ضخامت و جنس های مختلف را به هم جوش داد و موجب اتصال محکم آن ها شد.

  این اتصال در مدت زمان اندک صورت می گیرد به همین جهت امروزه با پیشرفت صنایع و تکنولوژی این روش متداول است.

  علت استحکام و تدوام بالا دراین روش جوشکاری وجود لایه های محافظتی است . از ویژگی های مهم جوشکاری کربن دی اکسید  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغذیه متداوم سیم جوش
  • نیاز به الکترود نیست
  • حوضچه مذاب قوس الکتریکی مشاهده می شود.
  • حذف یا کم شدن سر باره
  • فلزات مغناطیسی یا غیر مغناطیسی به هم متصل می شوند
  • روند جوشکاری با سرعت بالایی انجام می گیرد.

  همه این ها از ویژگی های مهم جوشکاری کربن دی اکسید بودند ولی این روش جوشکاری از عیب هایی نیز برخوردار است به گونه ای که از معایب جوشکاری کربن دی اکسید می توان به هدر رفتن گاز ، به کار رفتن وسایل های پیچیده و پر هزینه اشاره کرد . هم چنین در این روش جوشکاری ممکن است پوست از طریق تابش گاز آسیب ببیند.

  ولی درکل در همه موارد همه دستگاه ها در کنار مزایایی که دارند از معایبی هم برخوردار هستند ولی چون مزایای آنها بیشتر و کاربرد شان بیشتر و به صرفه تر است از معایب آنها چشم پوشی می شود.

  رعایت نکات ایمنی در آموزش جوشکاری co2

  در هنگام این نوع جوشکاری از دستکش و روپوش چرم استفاده کنید تا در مقابل لکه های فلز مذابی که از قطعه کار به سمت شما پرتاب می شوند ، محافظت کنید. بعضی از افراد علاقمند به استفاده از دستکش های نازک در حین جوشکاری هستند ، چرا که در این صورت می توانند کنترل زیادی روی کار داشته باشند. در جوشکاری TIG باید به این کار توجه کنید ، ولی برای جوشکاری میگ می توانید از هر نوع دستکشی که با آن احساس راحتی می کنید، استفاده کنید. لازم به ذکر است که چرم ها علاوه بر اینکه پوست شما را از گرمای جوشکاری محافظت می کنند بلکه موجب محافظت پوستتان در برابر اشعه ماورای بنفشی که در حین جوشکاری تولید می شود نیز ، می شوند .

  درصورتی که قصد پوشیدن روپوش چرم را ندارید ، حداقل از لباس هایی که از پنبه ساخته شده اند استفاده کنید . دقت کنید که الیاف پلاستیکی مثل پلی استر و ریون موقع تماس با فلز مذاب ذوب شده و شما را می سوزانند.

  از کفش هایی که انگشتان پا در آن ها باز می باشد و پای شما را کامل نمی پوشانند ، به هیچ عنوان استفاده نکنید چرا که فلز داغ اکثرا به صورت مستقیم به زمین افتاده و از سوراخ های بالای کفش ، پای شما را می سوزاند . توصیه می شود که در حین انجام جوشکاری از کفش یا چکمه های چرمی استفاده کنید و یا اینکه کفش های خود را با چیزی که غیر قابل اشتعال باشد ، بپوشانید تا از این حادثه بتوانید جلوگیری کنید.

  از دیگر نکته های ایمنی که در حین جوشکاری co2 باید رعایت شود این است که این‌کار را در یک منطقه با تهویه مناسب انجام دهید. چرا که از جمله خطر های جوشکاری، دودهای خطرناکی می باشد که حین جوشکاری ایجاد می شود و نباید آن دود های خطرناک را تنفس کنید. توصیه می شود در حین جوشکاری از ماسک یا دستگاه تنفس استفاده کنید.

  خطرات جوشکاری co2

  این نوع جوشکاری خطراتی هم دارد ، به گونه ای که هنگام کار با این روش با جریان برق مواجه هستیم که باید دقت زیادی شود که صدمه ای به فرد  وارد نشود. جریان برق یک خطر جدی است که هنگام کار اهمیت و دقت و توجه بالایی می خواهد، به طوری که جان هزاران نفر از افراد را همین جریان برق به خطر انداخته است.

  به غیر از جریان برق ، مخزن گاز هم یکی دیگر از عوامل خطرناک هنگام کار با این روش جوشکاری می باشد به گونه ای که هنگام کار ممکن است به علت نشت گاز و یا به دلیل خراب شدن این قسمت برای فرد خطرناک باشد و جانش را بگیرد .این گاز و هم چنین حرارتی که حین کار ایجاد می شود سبب آسیب رسیدن به چشم و پوست فرد می شود . بنابراین حین کار با این روش جوشکاری باید دقت و توجه زیادی شود.

   

  خطرات جوشکاری co2

   

  اخطار ایمنی در جوشکاری میگ

  یکی از هشدارهای ایمنی در هنگام عمل جوشکاری میگ این است که نباید فولاد گالوانیزه را جوش داد ، چرا که فولاد گالوانیزه یک پوشش از جنس روی دارد که این فلز به هنگام سوختن ، یک نوع گاز سمی و سرطان زا تولید می کند که سلامت انسان را به خطر می اندازد و موجب آلودگی هوا نیز می شود.

  افراد در استفاده از این فولاد گالوانیزه در حین جوشکاری co2 که حاوی فلز روی است ، به دلیل اینکه در معرض این مواد قرار می‌گیرند ، مسمومیت با فلزات سنگین و مبتلا شدن به آنفلوآنزا را در پی خواهند داشت که این مریضی ممکن است برای چند روز در بدن فرد استقرار یابد یا حتی ممکن است عوارض دائمی هم داشته باشد. پس باید این موارد را جدی گرفت و حین کار دقت و توجه بیشتری کرد .

  خیلی از افراد به علت ندانستن و عدم آگاهی دست به این کار ها زدند و خطرات و صدمات جبران ناپذیری را دیدند.

  آموزش آماده سازی دستگاه جوش کربن دی اکسید

  اقداماتی که جهت آماده سازی دستگاه جوش کربن دی اکسید انجام می گیرد به این صورت است که ابتدا باید دریچه گاز محافظ بررسی شود که باز باشد و حدود بیست پا و سه ساعت خروجی از رگولاتور داشته باشید.

  هم چنین باید دستگاه جوش در حالت روشن قرار گرفته باشد و گیره ای که مخصوص اتصال به میز جوشکاری یا یک قطعه فلز به صورت مستقیم متصل باشد باید سرعت سیم و تنظیمات برق به طور صحیح انجام شده باشد.

  • آماده کردن قطعه فلزی

  برای آماده سازی  قطعه فلزی لازم است باید هنگامی که دسته جوش میگ را در دست قرار گرفتید ، اگر بخواهید عمل جوشکاری به درستی انجام شود و نتیجه کار مورد قبول باشد ، نباید ماشه را فشار داده و به قطعه کار مورد نظر تماس دهید.

  برای انجام یک جوشکاری تمیز و مورد قبول باید قبل از هر کاری پنج دقیقه وقت خود را صرف تمیز کردن فلز مورد نظر کرده و همچنین صرف خرد کردن لبه هایی که به آن متصل می شوید ، کنید. اگر به این مواردی که گفته شد دقت کنید و انجامش دهید جوش شما تمیز و مطلوب خواهد بود.

  اقسام گوناگون شکل جوش

  دستگاه جوش اشکال مختلفی دارد که یکی از آنها جوش محکم است.

  جوش محکم یکی از سر راست ترین مدل اقسام شکل خروجی جوش می‌ باشد. در این روش باید تنفگ جوش را به گونه ای که حالت کشیدن داشته باشد در محلی که قرار است جوش داده شود ، کشیده شود. قسمت خروجی این نوع جوش نسبت به اقسام دیگر حالت نازک تر داشته و در حالت کلی و به طور میانگین قابل قبول هستند.

  یکی دیگر از اقسام شکل جوش شبیه حرف انگلیسی e است که این نوع از جوش را می توان گفت که یکی از عمومی ترین اشکال اقسام جوش است .در این مدل جهت ایجاد جوش ابتدا باید تفنگ جوش را به صورت حرکات دایره کوچک پشت سر هم روی قطعه مورد نظر چرخانده شود.

  این مدل از جوشکاری برای مواقعی که قطعه فلز مورد نظر ضخیم باشد کارایی بالایی دارد و جهت جوش دادن قطعات با ضخامت بالا ازاین مدل از اقسام جوش استفاده می کنند.

  یکی دیگر از اشکال اقسام جوش نیز شبیه حرف v انگلیسی است . برای زدن جوش و انجام عمل جوشکاری این مدل همانند شکل های دیگر جوش انجام می شود با این تفاوت که باید نوک الکترود را گوشه به گوشه حرکت داد به گونه ای که حرف v انگلیسی شکل بگیرد.

  نتیجه گیری

  بنابراین توصیه می شود که برای رسیدن به یک شغل پر درآمد و بازار کار خوب به آموزش جوشکاری co2  بپردازید چرا که با آموزش جوشکاری co2  علاوه بر اینکه صاحب یک شغل پر درآمد می شود خودتان نیز می توانید با آموزش دادن این حرفه به افراد دیگر صاحب درآمد شوید.

  ۱
  ۲
  ۳
  ۴
  ۵
  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  5/5 - (4 امتیاز)

  مقالات آموزشی

  2024-01-05

  قطعات برقی ماشین لباسشویی

  آیا می‌خواهید همه‌چیز درباره قطعات برقی ماشین لباسشویی بدانید؟ ما پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این متن را دنبال کنید. ماشین لباسشویی یک […]
  2024-01-05

  حل مشکل دمای باتری موبایل

    باتری موبایل همانند قلبی که انرژی به بدن فراهم می‌کند، نقش ضروری در کارکرد گوشی هوشمند دارد. این قطعه اساسی، بدون […]
  2024-01-03

  نحوه ریبال کردن سی پی یو گوشی

  امروزه تعمیر و بهبود گوشی‌های موبایل به یک چالش جدید تبدیل شده است از جمله عملیاتی که به تخصص و ابزارهای خاصی […]