برد
نحوه تعمیر بردهای الکترونیکی- آموزشگاه فنی پویان
تیر ۱۰, ۱۳۹۸
تعمیر فکس
نحوه تعمیر دستگاه فکس – عیب یابی و تعمیر دستگاه فکس – آموزشگاه فنی پویان
تیر ۱۷, ۱۳۹۸

ماکروفر

درب مایکروویو باز نمی شود !

                    

تعمیر مایکروویو

مایکروویو ها یکی از لوازم برقی سودمند در آشپزخانه هستند که بسیاری از کار های روزانه را برای ما آسان تر کرده اند. با استفاده از آن ها هم غذا ها و مایعات را گرم می کنیم و هم می توانیم به وسیله ی آن ها پخت و پز انجام دهیم.

یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شویم باز نشدن درب مایکروویو است. اگر به دنبال راه حلی برای این مشکل هستید در ادامه نکاتی گفته شده است که می تواند به شما کمک کند .

 

  1. وجود مشکل در اهرم یا دکمه ی قفل درب

در بیشتر مواقع علت باز نشدن درب مایکروویو خراب شدن دکمه و یا اهرم مربوط به قفل درب است. فرایند به این صورت است که اهرم معمولاً دارای یک دسته یا دکمه است که با سیستم قفل درب در تماس است و زبانه ی قفل درب را آزاد کرده و در نهایت درب مایکروویو باز می شود.

اگر می خواهید بررسی کنید که آیا مشکل باز نشدن درب همین مسئله است، برای دسترسی به اهرم قفل در باید ابتدا مایکروویو را از برق بکشید سپس پوشش رویی و همچنین کنترل پنل را خارج کنید. اکنون می توانید آسیب دیدگی اهرم را بررسی کنید. اگر اهرم آسیب دیده است احتمالاً لازم است که آن را عوض کنید .

 

 

  1. وجود مشکل در فنر درب

                               

در بسیاری از مواقعی که درب مایکروویو باز نمی شود مشکل می تواند از فنر درب باشد. فنر پیچشی مایکروویو یک بخش مجزا است و اگر آسیب ببیند و یا خراب شود می تواند منجر به باز نشدن و یا خوب بسته نشدن درب مایکروویو شود.

فنر پیچشی در بسته نگه داشتن درب مایکروویو هایی که با کشیدن به طرف بیرون باز می شوند نقش مهمی دارد. درب دارای دو فنر است که در دو طرف آن قرار دارند.

برای بررسی آن ها شما باید ابتدا مایکروویو را از برق بکشید و سپس پنل درب را باز کنید. فنر ها در پایین درب قرار دارند. بررسی کنید که آیا علائمی از ساییدگی و یا سایر آسیب ها دارند یا نه. اگر فنر ها خراب شده باشند باید جایگزین شوند .

 

  1. وجود مشکل در قفل درب

علت احتمالی دیگر برای این مشکل خراب شدن قفل درب است. قفل درب دارای دو قلاب است که از در بیرون زده اند. این قلاب ها به داخل گیره ی کلید درب که در قسمت بالایی قاب مایکروویو قرار دارد چفت می شوند.

برای دسترسی به قفل درب باید ابتدا مایکروویو را از برق بکشید، سپس پنل داخلی درب را باز کنید و آسیب دیدگی و یا نیاز به تعویض قفل را بررسی کنید .

در صورتی که خودتان قادر به عیب یابی و تعمیر قفل در مایکروویو نیستید از یک متخصص فنی کمک بخواهید.

 

 

صفحه نمایش مایکروویو کار نمی کند

                 

یکی دیگر از مشکلاتی که در استفاده از مایکروویو ممکن است با آن مواجه شویم کار نکردن صفحه نمایش آن است. منظور صفحه نمایشی است که در آن میزان دما، زمان پخت و غیره را مشاهده می کنید.

بدون روشن شدن صفحه نمایش شما قادر به دیدن زمان باقی مانده از پخت و سایر جزئیات نخواهید بود. برای این مشکل دلایل متعددی وجود دارند و در برخی موارد شما می توانید خودتان مشکل را برطرف کنید. در ادامه تعدادی از دلایل و راه حل ها را مرور می کنیم .

 

  1. برد کنترل اصلی

اولین دلیل ممکن برای کار نکردن صفحه نمایش مایکروویو خراب شدن برد کنترل اصلی است. اگر برد کنترل اصلی و یا صفحه ی مدار دچار مشکل شده باشد، شما با مشکل نمایش دیجیتالی اعداد و خطوط مواجه خواهید شد.

این مشکل اغلب به علت گسسته شدن لحیم و یا خراب شدن خازن اتفاق می افتد. در این مواقع شما می توانید مدار داخلی را بررسی کرده و به دنبال محل گسستگی بگردید.

راه حل برای خراب شدن برد کنترل اصلی

اگر خودتان به راحتی محل گسستگی را پیدا کردید فقط لازم است با استفاده از یک دستگاه لحیم محل گسستگی را لحیم کاری کنید. اما اگر در این رابطه تجربه ای ندارید و یا به مدار ها وارد نیستید بهترین راه این است که از یک فرد متخصص کمک بخواهید و یا با یک سرویسکار فنی تماس بگیرید .

 

  1. منبع قدرت را بررسی کنید

دلیل احتمالی دیگر برای کار نکردن صفحه نمایش مایکروویو، وجود مشکل در منبع قدرت است. اگر منبع قدرت به درستی به مایکروویو برق رسانی نکند این مسئله منجر به خاموش ماندن صفحه نمایش آن می شود .

راه حل

یک وسیله ی برقی دیگر را به همان پریز متصل کرده و آن را روشن کنید. این کار باعث می شود متوجه شوید که مشکل از منبع تآمین نیرو است یا خود صفحه نمایش مشکل دیگری دارد .

 

  1. فیوز حرارتی و فیوز مانیتور را بررسی کنید

اگر صفحه نمایش مایکروویو کار نمی کند شما باید فیوز حرارتی و فیوز مانیتور را هم چک کنید. مطمئن شوید که هیچ یک از آن ها نسوخته اند. محل قرار گیری فیوز ها در انواع مایکروویو ها و برند های مختلف، متفاوت است .

راه حل برای فیوز های سوخته

با مراجعه به دفترچه راهنما محل قرار گرفتن فیوز ها را پیدا کنید، هر یک از آن ها را بیرون آوریده و سیم نازک داخل آن ها را بررسی کنید. اگر این سیم بی رنگ شده است به این معناست که فیوز سوخته است.

اگر از برطرف کردن این مشکل به دست خودتان اطمینان ندارید می توانید با یک متخصص فنی تماس بگیرید .

 

آموزش تعمیرات مایکروویو در فنی پویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *