نحوه تعمیر لپ تاپ – کلاس های تعمیرات لپ تاپ – آموزشگاه فنی پویان

تیر ۲, ۱۳۹۸
برد
نحوه تعمیر بردهای الکترونیکی- آموزشگاه فنی پویان
تیر ۱۰, ۱۳۹۸
تعمیر لپ تاپ

فن

چگونگی تمیز کردن فن و پره های هیت سینک (سینک حرارتی) لپ تاپ

                      

تعمیر لپ تاپ

برای تمیز کردن فن و پره های هیت سینک لپ تاپ به روش صحیح، شما به یک قوطی اسپری هوای فشرده شده یا یک دمنده، کمپرسور هوا و ترکیبی همچون ایزوپروپیل الکل احتیاج دارید.

تجمع موی حیوانات خانگی، گرد و غبار و دیگر ذرات به تدریج سبب می شودکه لپ تاپ گرمای نامطلوبی تولید کند. به مرور زمان تجمع گرد و خاک می تواند سبب انسداد فن خنک کننده و یا دیگر اجزای روی بُرد شود. این مسئله می تواند سیستم خنک کننده را تحت تأثیر قرار دهد.

برای مثال، هنگامی که لپ تاپ در حین استفاده به طور ناگهانی خاموش می شود، احتمالاً پردازنده باعث صدور فرمان خاموشی سیستم شده است و این مسئله به احتمال زیاد به خاطر گرم شدن بیش از حد سیستم بوده است.

لپ تاپ شما به تمیز کرن نیاز دارد اگر :

  • بیش از یک سال است که تمیز نشده است
  • در قسمت پایینی لپ تاپ در زیر صفحه کلید گرما تولید می شود
  • گرمای پردازشگر به بیرون هدایت نمی شود
  • در حین فعالیت خود به خود خاموش می شود
  • فن آن بسیار پر سر و صداست
  • قطعات نظارت بر دما، هشدار خطر دمای بسیار بالا را ارسال می کنند

 

 

نحوه ی تمیز کردن فن لپ تاپ

ما معمولاً گرد و غبار موجود در لا به لای پره های هیت سینک را با دمنده یا جاروبرقی تمیز می کنیم و تصور می کنیم که تمام کثیفی ها را از بین برده ایم. میزان کارآیی این روش به میزان کثیفی های تجمع یافته بستگی دارد.

برای مثال، اگر گرد و غبار مرطوب روی فن یا هیت سینک را پوشانده باشد، استفاده از اسپری هوا فقط آن ها را کنار میزند و فرایند خنک کردن را حتی بدتر می کند.

با استفاده از جاروبرقی هم ممکن است همه ی ذرات پاک نشوند. برای ارزیابی بهتر شرایط بهتر است لپ تاپ را باز کنید تا بتوانید بدون وجود مانع از شرایط قطعات داخلی آگاه شوید.

تعمیرات لپ تاپ

پیچ های پنل دسترسی در زیر لپ تاپ را برای دسترسی به فن باز کنید. در این تصویر برای نمونه پنل یک لپ تاپ سونی باز شده است.

همانطور که مشاهده می کنید بُرد تمیز است و توده های گرد و غبار روی فن پردازشگر دیده نمی شوند. برای این نمونه استفاده از دمنده یا جاروبرقی کارساز است. برای اطمینان می توانید فن را باز کنید تا پره های مسی و آلومینیومی هیت سینک را بررسی کنید .

نحوه تعمیر لپ تاپ

در لا به لای پره های آلومینیومی که هوای گرم را از هیت سینک به بیرون هدایت می کنند گرد و غبار زیادی پنهان می شود. علاوه بر استفاده از دمنده یا جاروبرقی باید کثیفی های پوشاننده ی پره های آلومینیومی را با استفاده از یک فرچه کاملا پاک کنید.

همچنین گاهی اوقات ممکن است لازم باشد با استفاده از یک قوطی اسپری کننده ی ایزوپروپیل الکلهیت سینک را تمیز کنید .

تعمیرات

ایزوپروپیل الکل یک ترکیب مناسب است زیرا سمی نیست، سریع تبخیر می شود و پس از تمیز کردن هیچ گونه لکه ی روغنی باقی نمی گذارد.

 

هشدار هایی برای تمیز کردن فن و هیت سینک

بهتر است از ابزار های تمیز کننده ی درستی استفاده کنید. پرکاربرد ترین آن ها اسپری هوای فشرده، دمنده ی هوا، کمپرسور هوا و جاروبرقی هستند.

  • استفاده از جاروبرقی برای بیرون کشیدن ذرات غبار روش بهتری است نبست به دمنده که هوا را با فشار وارد لپ تاپ می کند.
  • هنگامی که لپ تاپ خود را باز کرده و مشکلات آن را برطرف می کنید حتماً باتری را درآورده و کابل آداپتور را هم از لپ تاپ جدا کنید اما هنگامی که می خواهید با استفاده از جاروبرقی ذرات را پاک کنید کابل برق را به آن متصل کنید.
  • جاروبرقی هنگام به داخل کشیدن ذرات الکتریسیته ی ساکن تولید می کنند. با این وجود بسیاری از متخصصان کامپیوتر سال ها بدون هیچ مشکلی از آن ها استفاده کرده اند. دقت داشته باشید که جاروبرقی قطعات روی برد را به داخل خود نکشد!
  • هنگامی که از یک کمپرسور هوا برای زدودن غبار لپ تاپ خود استفاده می کنید، اتصال دهنده (کانکتور) برق را از فن جدا کنید. سرعت ایجاد شده می تواند فن های کوچک را به ژنراتورهای (تولید کننده) برق کوچک تبدیل کند.

یک نکته ی بسیار مهم آن است که هنگامی که با مدار های الکترونیکی و اجزای داخل لپ تاپ سر و کار دارید همه چیز را به زمین متصل کنید .

ادامه یافتن استفاده ی غلط از اجزا و قرار دادن آن ها در معرض الکتریسیته ی ساکن می تواند در دراز مدت منجر به خراب شدن آن ها شود.

 

دوره های آموزش تعمیرات لپ تاپ در فنی پویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *