با مولتی متر خود شروع به کار کنید
۱۴۰۰-۰۳-۰۵
عملکرد ایزولاسیون گالوانیک
بهبود عملکرد ایزولاسیون گالوانیک در سازه های نوری
۱۴۰۰-۰۳-۰۵

کربن ضبط شده می تواند انرژی را از طریق صفحات خورشیدی و توربین های بادی ذخیره کند

صفحات خورشیدی

از آنجا که ۷۰ درصد از تقاضای سوخت در جهان به وسیله ی سوخت های فسیلی مانند گاز و زغال سنگ تامین می شود، جای تعجب ندارد که مقدار زیادی دی اکسید کربن را به شکل هشدار دهنده ای به جو پمپاژ می کنیم  ۳۵.۸ میلیارد تن جالب است نه!!!!!!!!!( ۳۲.۵میلیارد تن متریک) این آمار طبق آژانس بین المللی انرژی در سال ۲۰۱۷ است.

با وجود اینکه استفاده از انرژی های طبیعی مانند انرژی بادی و خورشیدی اما این احتمال قوی وجود دارد که در آینده همچنان از سوخت های فسیلی استفاده شود. به همین دلیل بیشتر افراد به دنبال راهی برای کاهش حجم کربن برای نیروگاه ها هستند.

یکی از این نمونه ها نیروگاه پترانوا در نیزدیکی هیوستون است، در حال حاضر این نیروگاه به عنوان بزرگترین مرکز ضبط کربن پس از سوختن و احتراق در دنیا است که تا کنون بیش از ۱میلیون تن کربن را ذخیره کرده است.(۹۰۷۰۰۰تن متریک) و از ورود آن به جو جلوگیری کرده است زمان شروع این عملیات از ژانویه سال ۲۰۱۷ شروع شده است.

ما با کربن های ذخیره شده چه می کنیم

مطمئنا در این جا سوالی پیش خواهد آمد. ما با این حجم زیاد از دی اکسید کربن ذخیره شده چه خواهیم کرد؟ یکی از گزینه ها این است آن ها را در زیر زمین ذخیره کنیم. اما در ۲۹ مارس ۲۰۱۸ مقاله ای توسط گروهی آمریکایی و کانادایی در مجله ی علمی ژول منتشر شد. دانشمندان برای این کار راه حل جالبی را توصیه می کنند.

CO2  یا کربن ذخیره شده می تواند تبدیل به انرژی شده تا از این طریق بتواند ایجاد سوخت برای ذخیره ی انرژی تولید شده توسط توربین های بادی و پانل های خورشیدی کند. از دیگر مواراد استفاده ی آن می توان به عنوان مواد اولیه برای ساخت پلاستیک و سایر محصولات از آن استفاده کرد.

“این عملکرد را می توانید نوعی فتوسنتز مصنوعی در نظر بگیرید.” فیل دلونا دانشجوی دکترای مهندسی مواد در دانشگاه تورنتو و به عنوان یکی از نویسندگان مقاله اینچنین توضیح می دهد. “گیاهان با استفاده از کربن، نور خورشید و آب قند ها و سایر مواردی را که برای زندگی لازم است را تولید می کنند. ما انرژی و کربن را مصرف می کنیم آن را به مواردی تبدیل می کنیم که قابل استفاده برای انسان ها باشد”

به گفته دی لونا با تبدیل کربن اضافی به سوخت به عنوان یک وسیله برای ذخیره سازی از این طریق یکی از مشکلات متناوب انرژی تجدید پذیر حل می شود. این عمل برای زمانی که خورشید نباشد مانند روزهای ابری یا در زمان توقف باد موثر است. به عنوان یک مایع در باتری های سنگین استفاده شده و انتقال انرژی ذخیره شده را آسان تر می کند.

دی لونا می گوید زمانی که درباره ی انرژی تجدید پذیر یا انرژی طبیعی بحث می شود” شکاف ها و مشکلات زیادی برای ذخیره ی این انرژی ها وجود دارد که استفاده از کربن می تواند راه حل مناسبی باشد”

کربن ذخیره شده گزینه ی مناسبی برای تولید مواد اولیه اولیه مانند اتیلن باشد. همچنین برای مواد شمیایی که از روغن و گاز طبیعی به دست آمده و نقطه شروع تولید پلاستیک محسوب می شوند، مورد استفاده قرار گیرند. این امر نه تنها مصرف کربن را کاهش می دهد بلکه مصرف گاز و نفت را نیز کاهش می دهد. این روند می تواند به عنوان یک راه حل برای مشکل رو به رشد زیست محیطی آلودگی پلاستیک نیز باشد. بخش اعظمی از این پلاستیک ها اقیانوس های دنیا را آلوده کرده اند. با استفاده از کربن و استفاده از آن به عنوان سوخت برای ساخت پلاستیک امکان بازیافت دوباره آن را فراهم می کند. حالا شما یک حلقه ی بسته دارید که می تواند ضایعات پلاستیکی را کاهش دهد.

استخراج مستقیم کربن از اتمسفر

در حال حاضر تولید برق به سمت منابع تجدید پذیر یا طبیعی در حال تغییر است. هنوز مقدار زیادی از انتشار کربن حاصل از منابع صنعتی دیگر مانند کارخانه های سیمان، کارخانه فولاد و غیره وجود دارد. در نهایت کربن در مقیاس بزرگ را مشاهده کنید که  کربن را مستقیما از جو استخراج می کنند.

دلونا عقیده دارد ما هرگز نیاز به استخراج سوخت های فسیلی از زمین نخواهیم داشت بلکه می توانید مشتقات کربن را از جو استخراج کنید.

اگر چه در حال حاضر تکنولوژی فعلی برای تبدیل کربن در مراحل ابتدایی خود به سر می برد اما دلونا و همکارانش انتظار دارند در دهه های بعد شاهد پیشرفت های اساسی باشند. آن ها در این مقاله اشاره می کنند که تبدیل الکتروشیمیایی کربن به مرحله ی تجاری شدن نزدیک است.

کمتر از ۵۰ سال کمتر یا بیشتر co2  ممکن است با استفاده از ماشین های مولکولی یا فناوری به نانو تبدیل شود. این فناوری برای آینده است.  اولکساندر بوشویف ، یکی دیگر از نویسندگان و عضو هیات علمی پس از دکترای دانشگاه تورنتو ، در یک بیانیه مطبوعاتی خاطرنشان کرد.این امر از لحاظ تئوریکی امکان پذیر است و باعث صرفه جویی در هزینه ها شده و بسیار مقرون به صرفه است. او اذعان دارد که از اجرای این امر در مقیاس بالا بسیار هیجان زده هستند.

اگر ما به این کار ادامه بدهیم نیروگاه هایی که تولید کربن می کنند خود به عنوان منبع و ذخیره محسوب می شوند.

 

امیدوارم این آموزش برای شما عزیزان مفید بوده باشد. درصورتیکه به تخصص برق صنعتی علاقمند هستید و تمایل دارید ازین تخصص کسب درآمد کنید از دوره آموزش برق صنعتی آموزشگاه فنی پویان استفاده کنید.

 

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات