تعمیرات صفحه نمایش
۴ راهکار هنگام شکستگی صفحه نمایش گوشی
۱۴۰۰-۰۳-۰۵
آموزش طریقه عیب یابی و تعمیر یخ ساز یخچال
آموزش عیب یابی و تعمیر قسمت های مکانیکی یخچال
۱۴۰۰-۰۳-۰۵

دلایل پیغام خطای فن CPU لپ تاپ چیست و مراحل برطرف کردن این پیغام

مراحل برطرف کردن خطای فن CPU

پیام های خطای فن CPU کامپیوتر بسیار آزار دهنده هستند. برای رد کردن راه اندازی مجدد برخی از سیستم ها شما باید دکمه ی F2 را فشار دهید اما بیشتر کامپیوترها در چنین شرایطی به صورت خودکار خاموش و روشن می شوند و بنابراین شما فرصت کمی برای جلوگیری از این فرایند دارید.

اگر راه اندازی مجدد مشکل را حل نکرد، این پیام خطا مدام بر روی صفحه نمایش شما نقش می بندد و کامپیوتر به صورت پی در پی خاموش و روشن می شود تا زمانی که آن را از برق بکشید.

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

مراحل برطرف کردن خطای فن CPU

پیام خطای فن معمولاً جدی است، زیرا کامپیوتر بدون کار کردن فن CPU در طول چند دقیقه بسیار داغ می شود. داغ شدن CPU می تواند به شدت به آن صدمه بزند، بنابراین بهترین کار این است که علت پیام های خطای خنک کننده ی CPU را بفهمیم. اگر فن را تعمیر کنیم در حقیقت مشکل نمایش خطا را از بین برده ایم و یک شروع به کار خوب و بدون دردسر خواهیم داشت.

مرحله ۱

کامپیوتر خود را خاموش کرده و آن را از برق بکشید. برای دسترسی به محل قرار گیری خنک کننده باید کامپیوتر را باز کنید. برای افزایش ایمنی هرگاه می خواهید کیس کامپیوتر را باز کنید مطمئن شوید که به طور کامل برق رسانی قطع شده است.

مرحله ۲

پیچ های روی پنل دسترسی اصلی کیس خود را باز کنید. این پنل معمولاً در کناره ی سمت چپ کیس قرار گرفته است. پس از باز کرده همه ی پیچ ها پنل را از کیس جدا کنید.

مرحله ۳

محل قرار گیری فن CPU را پیدا کنید. فن CPU معمولاً کوچکتر از فن منبع نیروی اصلی است. روی مادربرد یک فن خنک کننده ی کوچک می بینید که مستقیماً به یک شئ ۱ یا ۲ اینچی که شبیه به ریز تراشه است می دمد. این تراشه پردازنده ی کامپیوتر شما و خنک کننده ی متصل به آن فن CPU است.

مراحل برطرف کردن خطای فن CPU

 

مرحله ۴

برای زدودن هرگونه کثیفی و گرد و غبار که باعث انسداد فن شده است، یک اسپری هوا را روی فن اسپری کنید.

مرحله ۵

سیمی که به فن متصل است را تا انتهای آن که به مادربرد متصل است دنبال کنید. گاهی اوقات شل شدن سیم فن منجر به نمایش پیام خطای فن CPU می شود. اگر اتصال سیم قطع شده است آن را وصل کنید. بیشتر خنک کننده های CPU حاوی یک اتصال دهنده ی کوچک دارای سه پین هستند که مستقیماً به مادربرد وصل می شود.

این یک اتصال دهنده ی مشخص است که به راحتی می توانید آن را روی مادربرد بیابید و ببینید که آیا انتهای سیم به طور کامل متصل است یا خیر.

 مرحله ۶

کامپیوتر را جمع کنید و پیچ های پنل دسترسی را در جای خود ببندید.

مرحله ۷

کابل برق کامپیوتر را داخل پریز قرار داده و آن را روشن کنید. اگر کامپیوتر هنوز هم به دلیل نمایش خطای فن CPU شروع به کار نمی کند، پس فن CPU شما به طور کلی خراب شده است. گاهی اوقات متوقف کردن پیام خطای فن CPU نیاز به تعویض فن دارد. اگر خودتان هرگز این کار را انجام نداده اید، کامپیوتر را به یک مرکز تعمیرات تخصصی بسپارید.

سر هم کردن نادرست فن می تواند منجر به داغ شدن بیش از حد CPU شود، بنابراین اگر تمیز کردن و درست کردن اتصالات سیم فن CPU کارساز نبود بهترین راه این است که کار را به یک فرد حرفه ای بسپارید.

آموزش تعمیرات لپ تاپ - آموزشگاه فنی پویانبا ضمانت یادگیری صد در صدی کارآموز
آموزش تخصصی پیشنهادی ما به شما: آموزش تعمیرات لپ تاپ

 

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات