تعمیر مایکروویو
نحوه تعمیر اجاق مایکروویو
۱۴۰۰-۰۳-۰۱
ساخت تابلو برق
مراحل ساخت تابلو برق
۱۴۰۰-۰۳-۰۱

نحوه نصب فیوز مینیاتوری

آموزش نصب فیوز در سیم کشی ساختمان

آموزش نصب فیوز

نصب فیوز برق گاهی اوقات ترسناک ترین بخش از کارهای برق در نظر گرفته می شود. در واقع، اکثر افراد از ترس اینکه دچار شوک شوند، خودشان این کار را انجام نمی دهند. با این حال، نحوه نصب فیوز مینیاتوری در یک پنل الکتریکی مسکونی، خطرناک یا خیلی پیچیده نیست.

با شناخت طرح پنل الکتریکی خود و اقدامات احتیاطی لازم درطول فرایند نصب می توانید بطور ایمن یک فیوز برق را در خانه خود نصب کنید. اما درصورتیکه علاقه مند هستید وارد بازارکار برق ساختمان شوید، به شما توصیه می‌کنم از دوره آموزش برق ساختمان استفاده کنید.

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

مراحل آموزش نحوه نصب فیوز مینیاتوری

مراحل آموزش نصب فیوز برق بصورت زیر است. شما فقط کافیست که این آموزش نصب فیوز برق را پشت هم انجام دهید تا به راحتی بتوانید فیوز برق ساختمان را خودتان نصب کنید.

 

۱. فیوز برق اصلی در پنل الکتریکی را خاموش کنید.

قبل از شروع به نصب فیوز، فیوز برق اصلی در پنل پیدا کنید و آن را در موقعیت “Off” قرار دهید. این فیوز برق احتمالا دارای بیشترین مقدار تقویت کننده است و یا در بالا یا پایین پنل قرار گرفته است.

 

آموزش نصب فیوز

 

۲. بررسی آرایش مکان های استفاده نشده فیوز برق

در این مرحله از آموزش نحوه نصب فیوز مینیاتوری شما ابتدا بدنبال یک ناحیه خالی بر روی پنل الکتریکی باشید که بتوان یک فیوز برق را جاسازی کرد. توجه ویژه ای به فضاهای استفاده نشده در بالا و پایین پوشش داشته باشید. برخی سازندگان پنل های الکتریکی، دارای نقص های قابل جابجایی یا صفحاتی در این مکانهای نصب هستند، اما خود پنل فاقد تدارکاتی برای نحوه نصب فیوز مینیاتوری است.

 

آموزش نصب فیوز ساختمان

 

 

۳. پوشش پنل الکتریکی را بردارید.

از یک آچار پیچ گوشتی برای برداشتن سه پیچ نگهدارنده پوشش استفاده کنید. سپس، از دست خود برای نگه داشتن پوشش پنل در آن قسمت استفاده کنید، تا اینکه آخرین پیچ را باز کنید. درنهایت، پوشش را از روی پنل بردارید تا محل نصب براحتی ببینید.

مطمئن شوید پوشش پنل بطور محکم در محل قرار دارد تا شما پیچ ها را بردارید. اگر پوشش بلغزد یا بیفتد، ممکن است باعث آسیب به دسته فیوزهای نصب شده، شود. اگر قادر نباشید پوشش پنل را در محل با ۱ دست نگه دارید، از اطرافیان خود کمک بگیرید.

آموزش نصب فیوز در ساختمان


 

۴. پنل را تست کنید تا مطمئن شوید برق قطع است.

در این مرحله از آموزش نحوه نصب فیوز مینیاتوری از یک چراغ تست یا نورسنج برای بررسی وجود برق استفاده کنید. مطمئن شوید چراغ تست بر روی بالاترین محدوده ولتاژ AC موجود تنظیم شده است و حداقل بر روی ۱۲۰ ولت تنظیم شده است.

نحوه نصب سنسور حرکتیبا آرزوی موفقیت شما
مقاله تخصصی پیشنهادی ما به شما: نحوه نصب سنسور حرکتی


یک سمت را به زمین یا خنثی و سمت دیگر را به پایانه پیچ از یک فیوز نصب کنید که دارای یک سیم عایق سیاه، قرمز یا آبی است. اگر ۱۲۰ ولت (یا بیشتر) نشان داده شود، پنل هنوز درحال تغذیه است و قبل از ادامه نصب باید قطع شود.

 

آموزش نصب فیوز در خانه


۵. یک فضای استفاده نشده را کنار یا بین فیوز های برق موجود بیابید.

هنگام نصب فیوز برق جدید باید آن فیوز نزدیک یک فیوز برق دیگر باشد. این محل را با پوششی که قبل از آن حذف شده بود با دقت مقایسه کنید تا مطمئن شوید با محل استفاده نشده بر روی پوشش هماهنگ شده است. اگر هیچ صفحه ای برای برداشتن وجود ندارد، فیوز برق باید در یک مکان متفاوت بر روی پنل نصب گردد.

 

آموزش نصب فیوز خانگی

 

۶. مطمئن شوید فیوز برق صحیحی دارید.

راهنمای نحوه نصب فیوز مینیاتوری، برچسبی است که تمامی انواع فیوز برق آزمایش شده ای که می توان در پنل نصب کرد را لیست می کند. انحراف از لیست، یک نقض کد است و هر UL، FM یا سایر لیست تجویز خدمات را لغو می کند. برای حداکثر ایمنی، تنها از آن فیوز های برقی استفاده کنید که مجاز به نصب در پنل هستند.

 

آموزش نصب فیوز

 

۷. دسته فیوز برق را بر موقعیت OFF تنظیم کنید.

فیوز برق دارای سه موقعیت ممکن است: ON و OFF و یک موقعیت میانی درهنگام سفر. دستگیره را به سمت موقعیت OFF هُل بدهید قبل از اینکه فیوز را نصب کنید تا ایمنی خود را درطول فرایند نصب تضمین کنید.

 

آموزش نصب فیوز۸. فیوز مدار را با میله ها در پنل هم تراز کنید.

در این مرحله از آموزش نحوه نصب فیوز مینیاتوری فیوز مدار را کج کنید بطوریکه گیره نگهدارنده در پایین فیوز به نوار “ربایش” پلاستیکی در پنل نصب شود. هنگامی که نصب شد، فیوز مدار را بر روی اتصال مکانیکی و به سمت مرکز پنل بچرخانید. مطمئن شوید نوار گذرگاهی پنل هنوز با شکاف همتراز است.

 

آموزش نصب فیوز


 

۹. بر روی فیوز مدار محکم فشار دهید تا آن را بر روی نوار گذرگاهی مستقر کنید.

از انگشت شست خود استفاده کنید تا محکم فشار دهید اما با ملایمت روی فیوز مدار نگه دارید تا آن را بر روی نوار گذرگاهی قرار دهید. نیاز نیست فیوز را در محل بپیچانید. آن با کلیپ های فنری و پوشش پنل در محل نگه داشته می شود.

 

آموزش نصب فیوز


 

۱۰. سیم کشی مدار را به پنل الکتریکی نصب کنید.

در این مرحله از آموزش نحوه نصب فیوز مینیاتوری پس از اطمینان از اینکه فیوز مدار هنوز در موقعیت OFF است، سیم سفید و سیم سیاه را به فیوز نصب کنید. پیچ را روی پایانه اتصال فیوز سست کنید، سیم ها را در مکانهای پایانه مناسب نصب کنید، سپس پیچ را محکم کنید.

فیوز مدار شما باید برچسبی داشته باشد که نشان دهد کجا سیم های مختلف را نمایان کنید. نیازی نیست انتهای سیم را به یک قلاب خم کنید؛ تنها باید مستقیما به پایانه اتصال وارد شده باشد.

 

آموزش نصب فیوز


 

 

۱۱. صفحات ناقص را از پوشش خود درصورت نیاز حذف کنید.

در این مرحله از آموزش نحوه نصب فیوز مینیاتوری پوشش را به پنل برسانید تا مکان فیوز برق جدید به منظور پوشش دهی منفذها را مقایسه کنید. از یک جفت سیم چین استفاده کنید تا هریک از صفحات ناقص بر روی محل پوشش که در فیوز مدار واقع خواهد شد را حذف کنید.

 

آموزش نصب فیوز


 

۱۲. تمامی اشیا خارجی را حذف کنید و پوشش را دوباره نصب کنید.

هرگونه ابزار، قطعات سیمی یا سایر اشیاء خارجی که می تواند منجر به اتصال کوتاه از داخل پنل شود را پاک کنید. سپس، پوشش را بر روی پنل قرار دهید تا مطمئن شوید نصب فیوز برق بطور کامل در هر دو نقطه تماس قرار گرفته و بر روی پوشش متناسب شده است. درنهایت، پوشش را بر روی پنل مجددا بپیچانید.

 

آموزش نصب فیوز۱۳. فیوز برق اصلی را روشن کنید و فیوز برق نصب شده را تست کنید.

در این مرحله از آموزش نحوه نصب فیوز مینیاتوری به سمت پنل بایستید. با تنظیم فیوز برق نصب شده بر روی “On”، برق پنل را دوباره بازگردانید. عملیات صحیح نصب مدار جدید را با یک چراغ آزمایش یا متر بررسی کنید.

 

آموزش نصب فیوز

 

۱۴. فیوز برق نصب شده را برچسب گذاری کنید.

راهنمای نحوه نصب فیوز مینیاتوری را در داخل درب پنل قرار دهید. مکان فیوز برق (یا “شماره مدار”) را تعیین کنید و یک توضیحی از مدار را در فضای ارائه شده بنویسید. سپس از ویرایش راهنمای نحوه نصب فیوز مینیاتوری هر مدار، مطمئن شوید.

 

آموزش نصب فیوز

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات