آموزش نصب فیوز در سیم کشی ساختمان
نحوه نصب فیوز مینیاتوری
۱۴۰۰-۰۳-۰۱
تعمیر ماشین لباسشویی
۸ نکته کلیدی نگهداری ماشین لباسشویی
۱۴۰۰-۰۳-۰۱

مراحل ساخت تابلو برق

ساخت تابلو برق

ساخت تابلو برق

مراحل ساخت تابلو برق


برق یکی از صنایعی است که اگر نتوان گفت بیشترین بازار را در جهان به خود اختصاص داده است ولی با اطمینان کامل می توان آن را یکی از صنایع مهم در جهان برشمرد.

بیشترین بازار کار در رشته های برق را سیستم های قدرت به خود اختصاص داده اند. در این رشته ها یکی از مهمترین مشاغلی که درکشور های بزرگ دنیا وجود دارد، صنعت ساخت تابلو برق مدارهای فرمان و قدرت می باشد.

این صنعت توانسته بازار خوبی را برای افراد ایجاد کند، زیرا تمامی کارخانجات و اداره ها و موسسات و حتی ساختمانهای بزرگ و کوچک به صنعت ساخت تابلو برق نیازمندند. در صورتیکه شما هم تمایل به یادگیری و کسب درآمد ازین تخصص را دارید، حتما از دوره آموزش ساخت تابو برق استفاده کنید.

امروزه در شهرهای بزرگ و کوچک کارگاه ها و شرکتهای زیادی مشغول به کار می باشند که توانسته اند افراد زیادی را از نظر شغلی تامین کنند و این صنعت روز به روز پیشرفته تر می شود تا جایی که سیستم های کنترل مکانیکی در ساخت تابلو برق کم کم از رده خارج می شوند و سیستم های هوشمند (PLC) توانسته بازار کار ساخت تابلو برق را در دست بگیرند و کشور ما نیز در حال توسعه در این زمینه ها می باشد.

 

مراحل ساخت تابلو برق

 

 

مراحل ساخت تابلو برق بصورت کلی و جامع :

 

۱- بخش فلز و جوشکاری در مراحل ساخت تابلو برق :

بطور کلی نوع دستگاههای استقرار یافته در این بخش ادوات سنگین فلز کاری می باشد که به ترتیب عبارتند از: گیوتین برش ـ پانچ های ۱۲ و ۸ تنی ـ خم ۴۰ تنی از نوع دیجیتالی ـ خم دستی ـ دستگاه مته کاری ـ دستگاه سه کاره برش (خم و سوراخ کاری شمشها) ـ دستگاه جوش۲۵۰ A  ـ سنگ فرز.
همه قطعات ابتدا وارد بخش برش شده و به اندازه های مطلوب مطابق نقشه درمی آیند. سپس با توجه به فرم و وضعیت مورد نیاز برای هر قطعه به بخش های پانچ و خم کاری و مته کاری برده می شوند.

(البته بعضی از قطعات مستقیما به بخش خم کاری می روند و برای بعضی دیگر ابتدا به بخش پانچ و بعد به بخش خم می رود و بعضی از قطعات ممکن است یکی از دو حالت فوق را نداشته باشد. که شرح این فرآیندها در مراحل بعدی بطور کامل توضیح داده خواهد شد ).

قطعات خارج شده از این بخش وارد بخش جوشکاری ساخت تابلو برق می شود در این بخش قطعات مختلف ورودی ، با توجه به نیازشان جوشکاری می شوند. برای از بین بردن اثر خال جوشها و به منظور یکنواخت کردن سطح فلز در رنگ کاری بخش های جوشکاری شده خارجی را به بخش فرزکاری می برند.
در این بخش سطوح جوشکاری خارجی را توسط سنگ فرز صاف می کنند. این مرحله پایان کار بخش فلزکاری و تأمین یا تغذیه ورودی بخش رنگ کاری می باشد.

(سایر اطلاعات مربوط به این بخش شامل فضای لازم برای دستگاه ها ـ تعداد اپراتور ـ سرویس کار و مشخصات دستگاه ها در بخش بعدی به تفسیر شرح داده خواهد شد.)

 

 ۲- رنگ کاری در ساخت تابلو برق :

قطعات ساخته شده در بخش فلزکاری پس از پرداخت کاری وارد بخش رنگ کاری می شود. در این بخش از رنگ های ساده برای محیط باز و رنگ های چرمی برای محیط بسته استفاده می شود.
پودر رنگ را در داخل دستگاه رنگ پاش ریخته و آن را با ولتاژ ۲۰ kv باردار می کنند. بدنه تابلو برق را به زمین متصل میکنند و عمل پاشش را انجام میدهند. و بعد آنها را از (چنگک) آویزان می کنند تا رنگ کمی خود را بگیرد و خشک شود. سپس قطعات نیمه خشک شده را به (کوره) منتقل می کنیم و در درجه حرارت  ۱۸۰ درجه سلیسیوس در مدت ۲۰ دقیقه قرار می دهیم.

 

۳- مونتاژ بدنه تابلو برق و اسکلت داخلی:

در این مرحله از مراحل ساخت تابلو برق ، کلیه قطعات رنگ آمیزی شده با توجه به مکانهایی که برای آنها مشخص شده به همدیگر متصل می شوند. البته در مونتاژ بدنه تابلو برق به خاطر تلرانسی که در ساختمان قطعات وجود دارد و همچنین عدم اطمینان پانچ زنی در مرحله فلزکاری بعضی از سوراخ کاریها در این بخش روی قطعات صورت می گیرد که در بخش فرآیند شرح آنها داده خواهد شد.

 

۴- مونتاژ الکتریکی در ساخت تابلو برق :

بدنه و اسکلت مونتاژ شده در بخش مونتاژ وارد این بخش می شود و در این بخش کلیه ادوات الکتریکی شامل، فیوز ـ کلید ـ کنتاکتور ـ رله ـ پریز ـ فتوسل ـ لامپ و شینه ها روی اسکلت داخلی تابلو برق نصب می شود. این اسکلت داخلی ، روی پایه های داخلی تابلو برق نصب می شود.

البته در مورد (شینه های الکتریکی) داخل تابلو برق باید توضیح داد که این شینه ها (نوارهای مسی) که به صورت کلاف هستند در بخش برش شمش با توجه به اندازه های مورد نیاز بریده و خم و سوراخ می شود و روی آن وارنیش قرار می گیرد. سپس مدار توسط تکنسین  ساخت تابلو برق تست می شود و مراحل ساخت تابلو برق تکمیل شده به انبار مربوطه منتقل می شود.

 

مراحل ساخت تابلو برق کارگاه های تولیدی شن و ماسه

این تابلو برق ها معمولا دو بخشی بوده و شامل یک دستگاه قدرتی که کلیه لوازم تاسیسات موتوری در آن نصب می گرد و بخش دیگر تابلو برق کنترل پیانویی می باشد.

 

مراحل ساخت تابلو برق دستگاه های اندازه گیری

این تابلو برق معمولا بصورت تیپ می باشند که با نظارت شرکت برق جهت نصب کنتورهای مصرف برق تولید گردیده و در واحدهای کارخانجات و ادارات نصب می گردد.

[ ساخت تابلو ]

 در اینجا از شما میخواهم، در صورتیکه به دنبال یادگیری تخصصی برق صنعتی هستید حتما از سرفصل های دوره آموزش برق صنعتی فنی پویان دیدن کنید.

 

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات