نکات قبل از فلش گوشی
۱۴۰۰-۰۳-۰۱
تعمیر مایکروویو
نحوه تعمیر اجاق مایکروویو
۱۴۰۰-۰۳-۰۱

دلیل کار نکردن کیبورد لپ تاپ

دلایل خرابی کیبورد لپ تاپ - آموزش تعمیر خرابی کیبورد لپ تاپ

شاید شما هم جزو افرادی هستید که بدنبال پیدا کردن دلیل کار نکردن کیبورد لپ تاپ خود هستید. خراب شدن کیبورد لپ تاپ یکی از مشکلاتی است که سروکله زدن با آن اصلاً خوشایند نیست. با وجود این که برخی از افراد فکر می کنند در صورت وجود هرگونه خرابی یا عدم عملکرد دکمه های کیبورد باید لپ تاپ را به مرکز تعمیر ببرند.

باید گفت که مشکلاتی از این قبیل را خودتان نیز می توانید برطرف کنید. در ادامه این مقاله به بررسی دلیل کار نکردن کیبورد لپ تاپ و نحوه برطرف کردن آن می پردازیم.

تشخیص دلیل کار نکردن کیبورد لپ تاپ

در ابتدا باید تشخیص دهید که دلیل کار نکردن کیبورد لپ تاپ چیست؟ آیا کیبورد شما روشن می شود؟ چند عدد از دکمه ها هنوز کار می کنند؟ اگر بعضی از دکمه ها کار می کنند و بعضی ها کار نمی کنند مشکل مکانیکی است.

دکمه ی Caps lock را فشار دهید و ببینید که چراغ مربوط به این کلید روشن می شود یا خیر. اگر هنگامی که هر دکمه را فشار می دهید چراغ آن روشن و خاموش نمی شود کامپیوتر خود را روشن و خاموش کنید.

اگر راه اندازی مجدد دستگاه مشکل را حل نکرد چند ترفند دیگر وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید تا دوباره عملکرد کیبورد خود را بازگردانید.

 

وجود ذرات درشت دلیل کار نکردن کیبورد لپ تاپ شماست

اگر یک یا چند عدد از دکمه های کیبورد کار نمی کنند باید بررسی کنید که چیزی زیر این کلید ها گیر نکرده باشد. اگر کیبورد لپ تاپ یا کامپیوتر خود را وارونه کنید ذرات بزرگی که لابه لای کلیدها گیر کرده اند و مانع از کار کردن آن ها می شوند پایین می ریزند.

اگر بعد از تکان دادن کیبورد و وارونه کردن آن باز هم کلید ها کار نمی کنند بهتر است یک یا دو قوطی اسپری هوای فشرده تهیه کنید. می توانید از اسپری هوا استفاده کنید تا هر چیزی که به زیر کلید ها چسبیده است جدا شود.

نی باریکی که در جلوی قوطی وجود دارد کمک می کند که بیشترین میزان هوا را به زیر کلید ها اسپری کنید و تقریباً تمام ذرات ریزی را که در آن جا تجمع یافته اند را بیرون می اندازد. ممکن است فکر کنید که ذرات ریز نمی توانند مانع از عملکرد درست کلید ها شوند اما باید بدانید که حتی ذره ای کوچک از چیپس سیب زمینی می تواند باعث قفل شدن کلید شود.

آموزش تعمیرات لپ تاپ - آموزشگاه فنی پویانبا ضمانت یادگیری صد در صدی کارآموز
آموزش تخصصی پیشنهادی ما به شما: آموزش تعمیرات لپ تاپ

 

مشکلات نرم افزاری دلیل کار نکردن کیبورد لپ تاپ شماست.

اگر دلیل کار نکردن کیبورد لپ تاپ شما نرم افزاری باشد احتمالاً مشکل یا مربوط به سیستم عامل و یا مربوط به درایور کلید ها می باشد. اگر درایور کلید های شما خراب شده و یا قدیمی باشد عملکرد کیبورد متوقف خواهد شد.

در لپ تاپ های دارای ویندوز گزینه ی Device Manager در Control Panel می تواند در تشخیص این مشکل به شما کمک کند.

اگر به محض ورود به Device Manager در قسمت مربوط به کیبورد یک مثلث زرد رنگ و یا یک دایره ی قرمز مشاهده کردید بدان معناست که درایور کیبورد بنا به دلایلی خراب شده و از کار افتاده است.

پس از انتخاب گزینه ی کیبورد از Device Manager روی آیتم باز شده راست کلیک کنید و سپس گزینه ی Update Driver Software را انتخاب کنید.

پس از آن ویندوز به جستجوی درایور جدید می پردازد و اگر نسخه ی جدیدی موجود باشد فرایند نصب آغاز می شود. برای جستجو درباره ی درایور جدید می توانید از قسمت  Windows Update نیز استفاده کنید.

دلایل خرابی کیبورد لپ تاپ - آموزش تعمیر خرابی کیبورد لپ تاپ

 

اگر هیچ یک از این راه ها کارساز نبود چه کنیم؟

اگر هنوز موفق به رفع مشکل نشده اید و دلیل کار نکردن کیبورد لپ تاپ را پیدا نکردید، می توانید تعویض کیبورد را امتحان کنید. این کار بسیار سخت و وقت گیر است به خصوص اگر در این زمینه تجربه ی کافی نداشته باشید.

همه ی لپ تاپ ها دارای تعداد زیادی پیچ هستند و به دلیل این که بیشتر آن ها مربوط به قسمتی که با آن سروکار دارید نیستند بهتر است قبل از باز کردن کیبورد بدانید که قصد دارید دقیقاً چه کاری انجام دهید.

برای لپ تاپ هایی که با ویندوز کار می کنند بهترین راه این است که با وارد کردن شماره ی مدل و برند تولیدکننده ی لپ تاپ راهنمای نصب و تعویض کیبورد را جستجو کنید.

خوشبختانه تعداد زیادی از وبسایت ها وجود دارند که اطلاعات درستی درباره ی چگونگی نصب کیبورد در اختیارمان قرار می دهند، به علاوه مراکز تعمیراتی که در سطح شهر موجود هستند می توانند به راحتی کیبورد لپ تاپ شما را تعمیر کرده و یا آن را تعویض کنند.

همچنین اگر لپ تاپ را فقط در خانه و یا محل کار نگه می دارید می توانید یک کیبورد دسکتاپ به آن وصل کنید. این راه حل ایده آل نیست اما می تواند برای بعضی از افراد مناسب باشد. می توانید یک مانیتور را به VGA/HDMI وصل کرده و یک ماوس را به پورت دیگر متصل کنید و به این ترتیب در یک سیستم شبه دسکتاپ از لپ تاپ خود استفاده کنید.

 

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات