قبل از فلش کردن گوشی هوشمند به چه نکاتی باید توجه داشت.
۱۴۰۰-۰۳-۰۱
تعمیر مایکروویو
نحوه تعمیر اجاق مایکروویو
۱۴۰۰-۰۳-۰۱

دلایل خرابی کیبورد لپ تاپ – آموزش تعمیر خرابی کیبورد لپ تاپ

دلایل خرابی کیبورد لپ تاپ - آموزش تعمیر خرابی کیبورد لپ تاپ

خراب شدن صفحه کلید لپ تاپ یکی از مشکلاتی است که سروکله زدن با آن اصلاً خوشایند نیست. با وجود این که برخی از افراد فکر می کنند در صورت وجود هرگونه خرابی یا عدم عملکرد دکمه های صفحه کلید باید لپ تاپ را به مرکز تعمیر ببرند.

باید گفت که مشکلاتی از این قبیل را خودتان نیز می توانید برطرف کنید. در ادامه این مقاله به بررسی دلایل خرابی کیبورد لپ تاپ و نحوه برطرف کردن آن می پردازیم.

 

تشخیص مشکل خرابی کیبورد لپ تاپ

در ابتدا باید تشخیص دهید که مشکل چیست؟ آیا صفحه کلید شما روشن می شود؟ چند عدد از دکمه ها هنوز کار می کنند؟ اگر بعضی از دکمه ها کار می کنند و بعضی ها کار نمی کنند مشکل مکانیکی است.

دکمه ی Caps lock را فشار دهید و ببینید که چراغ مربوط به این کلید روشن می شود یا خیر. اگر هنگامی که هر دکمه را فشار می دهید چراغ آن روشن و خاموش نمی شود کامپیوتر خود را روشن و خاموش کنید.

اگر راه اندازی مجدد دستگاه مشکل را حل نکرد چند ترفند دیگر وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید تا دوباره عملکرد صفحه کلید خود را بازگردانید.

 

راهکارهای مکانیکی برای تعمیر خرابی کیبورد لپ تاپ

اگر یک یا چند عدد از دکمه های صفحه کلید کار نمی کنند باید بررسی کنید که چیزی زیر این کلید ها گیر نکرده باشد. اگر صفحه کلید لپ تاپ یا کامپیوتر خود را وارونه کنید ذرات بزرگی که لابه لای کلیدها گیر کرده اند و مانع از کار کردن آن ها می شوند پایین می ریزند.

اگر بعد از تکان دادن صفحه کلید و وارونه کردن آن باز هم کلید ها کار نمی کنند بهتر است یک یا دو قوطی اسپری هوای فشرده تهیه کنید. می توانید از اسپری هوا استفاده کنید تا هر چیزی که به زیر کلید ها چسبیده است جدا شود.

نی باریکی که در جلوی قوطی وجود دارد کمک می کند که بیشترین میزان هوا را به زیر کلید ها اسپری کنید و تقریباً تمام ذرات ریزی را که در آن جا تجمع یافته اند را بیرون می اندازد. ممکن است فکر کنید که ذرات ریز نمی توانند مانع از عملکرد درست کلید ها شوند اما باید بدانید که حتی ذره ای کوچک از چیپس سیب زمینی می تواند باعث قفل شدن کلید شود.

 

مشکلات نرم افزاری در خرابی کیبورد لپ تاپ

اگر مشکل صفحه کلید شما نرم افزاری باشد احتمالاً مشکل یا مربوط به سیستم عامل و یا مربوط به درایور کلید ها می باشد. اگر درایور کلید های شما خراب شده و یا قدیمی باشد عملکرد صفحه کلید متوقف خواهد شد.

در لپ تاپ های دارای ویندوز گزینه ی Device Manager در Control Panel می تواند در تشخیص این مشکل به شما کمک کند.

اگر به محض ورود به Device Manager در قسمت مربوط به صفحه کلید یک مثلث زرد رنگ و یا یک دایره ی قرمز مشاهده کردید بدان معناست که درایور صفحه کلید بنا به دلایلی خراب شده و از کار افتاده است.

پس از انتخاب گزینه ی صفحه کلید از Device Manager روی آیتم باز شده راست کلیک کنید و سپس گزینه ی Update Driver Software را انتخاب کنید.

پس از آن ویندوز به جستجوی درایور جدید می پردازد و اگر نسخه ی جدیدی موجود باشد فرایند نصب آغاز می شود. برای جستجو درباره ی درایور جدید می توانید از قسمت  Windows Update نیز استفاده کنید.

دلایل خرابی کیبورد لپ تاپ - آموزش تعمیر خرابی کیبورد لپ تاپ

 

اگر هیچ یک از این راه ها کارساز نبود چه کنیم؟

اگر هنوز موفق به رفع مشکل نشده اید و مشکل شما در رابطه با صفحه کلید لپ تاپ است می توانید تعویض صفحه کلید را امتحان کنید. این کار بسیار سخت و وقت گیر است به خصوص اگر در این زمینه تجربه ی کافی نداشته باشید.

همه ی لپ تاپ ها دارای تعداد زیادی پیچ هستند و به دلیل این که بیشتر آن ها مربوط به قسمتی که با آن سروکار دارید نیستند بهتر است قبل از باز کردن صفحه کلید بدانید که قصد دارید دقیقاً چه کاری انجام دهید.

برای لپ تاپ هایی که با ویندوز کار می کنند بهترین راه این است که با وارد کردن شماره ی مدل و برند تولیدکننده ی لپ تاپ راهنمای نصب و تعویض صفحه کلید را جستجو کنید.

خوشبختانه تعداد زیادی از وبسایت ها وجود دارند که اطلاعات درستی درباره ی چگونگی نصب صفحه کلید در اختیارمان قرار می دهند، به علاوه مراکز تعمیراتی که در سطح شهر موجود هستند می توانند به راحتی صفحه کلید لپ تاپ شما را تعمیر کرده و یا آن را تعویض کنند.

همچنین اگر لپ تاپ را فقط در خانه و یا محل کار نگه می دارید می توانید یک صفحه کلید دسکتاپ به آن وصل کنید. این راه حل ایده آل نیست اما می تواند برای بعضی از افراد مناسب باشد. می توانید یک مانیتور را به VGA/HDMI وصل کرده و یک ماوس را به پورت دیگر متصل کنید و به این ترتیب در یک سیستم شبه دسکتاپ از لپ تاپ خود استفاده کنید.

 

امیدوارم این آموزش برای شما عزیزان مفید بوده باشد. درصورتیکه به تخصص تعمیرات لپ تاپ علاقمند هستید و تمایل دارید ازین تخصص کسب درآمد کنید از دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ آموزشگاه فنی پویان استفاده کنید.

 

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات