ربات الکترونیک ردیاب
محافظت از ربات الکترونیک ردیاب
۱۴۰۰-۰۳-۰۵
لپ تاپ، LCD
آموزش طریقه تعمیر انواع مختلف LCD و LED لپ تاپ
۱۴۰۰-۰۳-۰۵

توجه به تفاوت کولر گازی های اینورتر و معمولی – مزایا و معایب آن ها چیست؟

کولر گازی های اینورتر و معمولی

کولر گازی های اینورتر و معمولی نسبت بهم متفاوت هستند و به دلیل این تفاوت ها است که نسبت کولرهای اینورتر نسبت به معمولی بهتر عمل می کنند. این نوع کولرها از آن جایی که سیستم بهینه شده ای نسبت به کولرهای گازی معمولی دارند به همین دلیل عملکرد بهتری دارند.  در این مقاله مزایا و معایب کولرهای اینورتر را نسبت به کولرهای گازی معمولی بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای کولر گازی و کولر گازی های اینورتر و معمولی

  • سازگار با محیط زیست و کولر گازی های اینورتر و معمولی

بزرگترین تفاوت بین اینورتر و غیر اینورتر است که سرعت موتور کمپرسور اینورتر متغیر است. سرعت کمپرسور غیر اینورتر ثابت است. این بدان معنی است که این کار با سرعت کامل یا حداقل انجام می شود. یک سنسور در اینورتر قدرت را با توجه به دمای اتاق تنظیم می کند ، باعث کاهش مصرف برق و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. کولرهای گازی معمولی با تمام ظرفیت خود نمی توانند کار کنند.

  • صرفه جویی در هزینه و کولر گازی های اینورتر و معمولی

با توجه به روش عملی پیچیده اینورتر ، کمپرسور آن در تمام مدت با ظرفیت کامل کار نمی کند. هنگامی که سرعت پایین تر است ، انرژی مورد نیاز نیز کم تر است و هزینه کمتری برای برق پرداخت می کنید.

  • سروصدای کمتر و کولر گازی های اینورتر و معمولی

از آنجایی که موتور کمپرسور تهویه مطبوع اینورتر تمام وقت روشن و خاموش نمی شود ، اما همچنان با قدرت کم کار می کند ، عملکرد بسیار مناسب تر است.

کولر گازی های اینورتر و معمولی

  • عمر بیشتر کولر و کولر گازی های اینورتر و معمولی

فناوری اینورترها نه تنها باعث خنک شدن و گرمایشی بیش تر می شود بلکه عمر کولر گازی را طولانی تر می کند. کولر گازی های اینورتر و معمولی به لحاظ عمر، تفاوت هایی دارند و این تفاوت ها است که باعث می شود تا کولر گازی های اینورتر و معمولی نسبت به هم تفاوت های چشمگیری داشته باشند.

  • تهویه هوای مطبوع در سریع ترین زمان ممکن و کولر گازی های اینورتر و معمولی

 آخر اینکه کولر گازی اینورتر قادر است اتاق شما را سریعتر از غیر اینورتر خنک کند یا گرم کند. این در شرایطی است که در ابتدای فرآیند ، اینورتر نسبت به غیر اینورتر از قدرت بیشتری استفاده می کند و هنگامی که به دمای مطلوب نزدیک شود ، از قدرت کم می کند.

 

سیستم فناوری اینورتر و کولر گازی های اینورتر و معمولی

اگر به فکر خرید سیستم تهویه مطبوع هستید ، جدیدترین و کارآمدترین فناوری که امروزه در بازار موجود است ، فناوری اینورتر برای کولر گازی است. فناوری اینورتر به گونه ای طراحی شده است که می تواند ۳۰-۵۰٪ از برق را بیش از یک سیستم تهویه مطبوع معمولی صرفه جویی کند. و از سال ۲۰۱۶ ، BEE شروع به دادن رتبه های ستاره به تکنولوژی اینورتر کولر گازی نیز می کند. و در سال ۲۰۱۸ BEE سطح رده بندی ستاره های کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر را ادغام کرده است. اما ، بیایید ببینیم فناوری اینورتر چیست و چگونه تفاوت آن با کولر گاز غیر اینورتر است.

کولر گازی های اینورتر و معمولی

کولر گازی های اینورتر و معمولی نسبت بهم تفاوت هایی دارند

 

نحوه کار کولرهای گازی اینورتر و کولر گازی های اینورتر و معمولی

برای اکثر مردم ، تهویه هوا فقط هوای خنک را با دمای هوا تنظیم می کند. اما آیا واقعاً از این طریق کار می کند؟ در حقیقت تهویه هوا در طی فرآیند خنک کننده ، هوای داخل خانه را می گیرد ، با عبور آن از طریق تبخیر کننده ، آن را خنک می کند و دوباره به اتاق می اندازد. کاملاً بر خلاف نحوه استفاده کولرهای قدیمی قدیمی ما کاملاً مخالف است. کولرهای هوا قبلاً هوای بیرون را گرفته ، آن را با آب خنک کرده و داخل آن می ریزند. اما تهویه هوا فقط روی هوای داخلی کار می کند. همراه با اواپراتور تهویه هوا همچنین دارای یک کمپرسور است که گاز (مبرد) را در کولر گازی فشرده می کند تا آن را خنک کند که به نوبه خود هوای داخلی ورودی را از اتاق خنک می کند.

 

نحوه کار تهویه مطبوع معمولی و کولر گازی های اینورتر و معمولی

کمپرسور خاموش یا روشن است. هنگامی که این سیستم روشن است ، با ظرفیت کامل کار می کند و برق کاملی را که برای مصرف آن طراحی شده است ، مصرف می کند. هنگامی که ترموستات به درجه حرارت تنظیم شده در کولر گازی برسد ، کمپرسور متوقف می شود و فن کولر گازی به کار خود ادامه می دهد. با افزایش دما، ترموستات، دوباره کمپرسور را فعال کرده و شروع به کار می کند.

کولر گازی های اینورتر و معمولی

کولر گازی های اینورتر و معمولی به لحاظ مصرف انرژی برق هم طبقه بندی می شوند

 

سیستم تهویه مطبوع اینورتر و کولر گازی های اینورتر و معمولی

فناوری اینورتر مانند شتاب دهنده در اتومبیل کار می کند. هنگامی که کمپرسور به نیروی بیشتری احتیاج دارد ، به آن قدرت بیشتری می بخشد. وقتی به نیروی کمتری نیاز دارد ، قدرت کمتری می دهد. با استفاده از این فناوری ، کمپرسور همیشه روشن است ، اما بسته به دمای هوای ورودی و میزان تعیین شده در ترموستات ، انرژی کمتری را مصرف کرده یا هوا را با قدرت بیش تری خنک می کند. سرعت و قدرت کمپرسور بطور مناسب تنظیم می شود. این فناوری در ژاپن توسعه یافته است و در آنجا با موفقیت برای تهویه هوا و یخچال مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری در حال حاضر فقط در تهویه مطبوع استفاده می شود.

 

مزیت سیستم تهویه مطبوع اینورتر و کولر گازی های اینورتر و معمولی

هر سیستم تهویه مطبوع برای حداکثر بار قله طراحی شده است. بنابراین ۱.۵ تن در کولر گازی برای اندازه مشخصی از اتاق و ۱ تن برای اندازه متفاوت طراحی شده است. اما همه اتاقها با یک اندازه نیستند. تهویه مطبوع به طور منظم با ظرفیت ۵/۱ تن در زمان کار کردن کمپرسور ، همیشه در شرایط اوج مصرف می شود. سیستم تهویه مطبوع با فناوری اینورتر به طور مداوم کار می کند اما فقط قدرت زیادی را که برای ثابت نگه داشتن دما در سطح مطلوب مورد نیاز است ، جذب می کند. بنابراین به طور خودکار ظرفیت خود را بر اساس نیاز اتاق خنک کننده تنظیم می کند. بنابراین انرژی بسیار کمتری مصرف کرده و واحدهای کمتری مصرف برق می کنید.

اگرچه کولر گازی با اینورتر فناوری ظرفیت خود را بر اساس نیاز اتاق تنظیم می کند ، اما نصب کولر با اندازه مناسب در یک اتاق بسیار مهم است. لطفاً قبل از خرید مطمئن شوید که اتاق و تهویه هوا را ارزیابی کرده اید.

کولر گازی های اینورتر و معمولی

کولر گازی های اینورتر و معمولی را می توان در هر فروشگاه یافت

 

تفاوت های کولر گازی های اینورتر و معمولی

  1. سیستم های تهویه مطبوع فن آوری اینورتر تهویه مطبوع سرعت / متغیر تهویه هوا هستند و بنابراین از نظر عملیاتی با سیستمهای تهویه مطبوع معمولی که دارای کمپرسورهای تک سرعت و تناژ واحد هستند کاملاً متفاوت هستند.

به طور کلی اینورتر وسیله ای است که می تواند نوع جریان برق متناوب به جریان برق مستقیم یا برعکس تغییر دهد. از نظر واحدهای تهویه مطبوع ، از اینورتر برای کنترل فرکانس منبع تغذیه موتور کمپرسور برای تنظیم ظرفیت خنک کننده / گرمایش واحد استفاده می شود. تهویه مطبوع اینورتر حاوی یک کمپرسور با سرعت متغیر است که دما را تنظیم می کند تا فقط مقدار مناسب خنک کننده و گرمایش را در صورت نیاز تأمین کند. برعکس ، یک تهویه هوا غیر اینورتر دارای یک کمپرسور سرعت ثابت است که بر روی یک اصل همه یا هیچ کار می کند ، به این معنی که در صورت لزوم روشن و خاموش می شود. کولر گازی های اینورتر و معمولی حتی در بخاطر سرعت خنک کنندگی هم تفاوت هایی دارند.

کولر گازی های اینورتر و معمولی

کولر گازی های اینورتر و معمولی حتی در بخاطر سرعت خنک کنندگی هم تفاوت هایی دارند

  1. سیستم های تهویه مطبوع فن آوری اینورتر بسته به بار گرمای یک اتاق ، سرعت / تناژ خود را تنظیم می کنند. در حالی که تهویه مطبوع به طور منظم نیست.

تهویه مطبوع اینورتر سرعت کمپرسور را تنظیم می کند تا جریان مبرد را کنترل کند تا بتواند دمای فضای مطبوع را مطابق نیاز تنظیم کند. هنگامی که واحد روشن می شود ، کمپرسور درون واحد با تمام سرعت بدون شروع و متوقف کردن در سرعت کامل کار می کند. این کار در صورت لزوم از قدرت خنک کننده یا گرمایش دقیق اطمینان می یابد. تهویه مطبوع غیر اینورتر بر اساس دمای اتاق ، مقدار مشخصی از نیرو را تأمین می کند. این باعث می شود که کمپرسور با رسیدن دمای اتاق مطلوب خاموش شود و با افزایش دما دوباره شروع به کار کنید.

  1. هر اتاق بار حرارتی متفاوتی دارد ، حتی اگر اندازه آنها یکسان باشد. بار گرما به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مواردی که بر مصرف برق در سیستمهای تهویه مطبوع تأثیر می گذارد. برای قیاس به شما ، هر انسانی متفاوت است؛ حتی در این صورت اندازه کمر بیشتر شلوار موجود در بازار ثابت است (لباس های الاستیک را رها می کند).فناوری اینورتر می تواند اندازه هوای خنک را متناسب با مساحت محل تنظیم کند. فایده دیگر این است که حتی اگر اندازه کمر افزایش یا کاهش یابد ، شلوار الاستیک مطابق با آن تنظیم می شود. تهویه مطبوع معمولی اندازه ثابت است.

 

کولر گازی های اینورتر و معمولی

کولر گازی های اینورتر و معمولی را می توان به لحاظ مصرف برق تقسیم بندی کرد

  1. بر اساس داده های مربوط به مصرف برق توسط BEE ، کولر گازی اینورتر رتبه بندی ستاره ای BEE 3 داشته و نسبت به کولرگازی های غیر اینورتر ب امتیاز BEE 3 ، ۷% انرژی بیش تری دارند. کولر گازی های اینورتر و معمولی را می توان به لحاظ مصرف برق تقسیم بندی کرد.
  2. بار گرما در یک اتاق ثابت نمی ماند و از نظر فصول متفاوت است ، براساس تعداد افراد متغیر است ، بین روز و شب متفاوت است ، بسته به مشخصات آب و هوایی مکان شما متفاوت است. برای گرفتن همان قیاسى که در بالا به آن اشاره کردیم، کولر گازی اینورتر متناسب با مساحت محل و مکان میزان و قدرت هوای سردی را تنظیم می کند و به همین دلیل است که مردم ترجیح می دهند که از این کولر استفاده کنند و حتی در مکان های عمومی این نوع کولرها، بیشتر محبوب هستند.

 

سرمای آرام و تدریجی در کولر گازی اینورتر و کولر گازی های اینورتر و معمولی

کولر گازی غیر اینورتر با سرعت ثابت کار می کنند ، جایی که کولر گازی های اینورتر کولر گازی های با سرعت متغیر هستند. کولر گازی غیر اینورتر دارای کمپرسورهایی هستند که روشن و خاموش می شوند. در حالی که کولرگاز های اینورتر دارای کمپرسورهایی هستند که همیشه روشن هستند.

از آنجا که کولر گازی های غیر اینورتر برای بار گرمای اوج تابستان اندازه می گیرند ، در سایر اوقات اندازه این کولرها هم بزرگ و اورسایز است (در واقع بیشتر اوقات مردم حتی برای فصل اوج تابستان آماده می شوند). نقطه ضعف همین مسئله این است که اکثر اوقات کولر گازی بیش از حد خنک می شود.

بنابراین اگر کولر گازی را در دمای ۲۵ تنظیم کنید ، آن را خنک می کند تا ۲۳ یا ۲۲ باشد.

 

نقش ترموستات در کولر گازی اینورتر و کولر گازی های اینورتر و معمولی

 پس استفاده از ترموستات چیست؟ خوب ، ترموستات (در یک کولر گازی غیر اینورتر) کمپرسور را خاموش می کند که دمای خارجی به ۲۵ رسیده باشد. اما قبل از آن اتفاقات زیادی رخ داده است. در یک جریان الکتریکی ، مبرد از مایع به گاز (با گرفتن گرما از اتاق) حرکت می کند و از آنجا که کمپرسور آن را فشرده می کند ، از گاز به مایع باز می گردد. اما اگر مبرد بیشتر باشد و گرما در اتاق کمتر باشد (که در جریان بیش از اندازه کولر گازی اتفاق می افتد) ، گرمای کافی از اتاق دریافت نمی کند تا از مایع به گاز تبدیل شود و به صورت مایع در حال حرکت است. حال هنگامی که ترموستات دما را تشخیص داده و کمپرسور را خاموش می کند ، مبرد هنوز در حالت مایع باقی می ماند و بنابراین ظرفیت انتقال حرارت از اتاق را برای تبدیل به گاز دارد. و بنابراین گرمای بیشتری را از اتاق می گیرد و اتاق را زیر دمای تعیین شده سرد می کند.

 

فناوری کولر گازی اینورتر و کولر گازی های اینورتر و معمولی

در مقایسه ، فناوری اینورتر کولر گازی سرعت جریان مبرد را بر اساس گرمای اتاق تغییر می دهد. هنگامی که گرما کمتر است ، سرعت جریان کمتر است ، هنگامی که گرما بیشتر است ، سرعت جریان بیشتر است. و هیچ وقت کمپرسور را خاموش نمی کند. فقط اطمینان حاصل می کند که اگر تنظیم درجه حرارت ۲۵ باشد ، در آن سطح حفظ می شود. بنابراین تفاوت این است که کولر گازی غیر اینورتر بیش از حد خنک می شود. در حالی که اینورتر کولر گازی بهینه خنک می شود. و بنابراین ممکن است احساس کنیم که اینورتر کولر گازی خنک یا کند نیست.

کولر گازی های اینورتر و معمولی

با مقایسه کولر گازی های اینورتر و معمولی متوجه می شویم که کولرهای گازی اینورتر، عملکرد بهتری دارند

نتیجه گیری

کولر گازی های اینورتر و معمولی نسبت به هم تفاوت هایی دارند و به دلیل این تفاوت ها است که کولر گازی اینورتر نسبت به غیر اینورتر بهتر کار می کند. کولرهای گازی اینورتر با محیط زیست سازگار بوده و انرژی برق کمتری مصرف می کنند و می توان از آن ها در درازمدت استفاده کرد و محل را در سریع ترین زمان ممکن خنک می کنند. در هر حال مشخص می شود که کولر گازی اینورتر در مقایسه با کولرگازی غیر اینورتر مزایای خیلی زیادی دارد.

 

امیدوارم این آموزش برای شما عزیزان مفید بوده باشد. درصورتیکه به تخصص نصب و تعمیرات کولرگازی علاقمند هستید و تمایل دارید ازین تخصص کسب درآمد کنید از دوره آموزش نصب کولرگازی آموزشگاه فنی پویان استفاده کنید.

 

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
guest
1 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات
اصی بلا
اصی بلا
۱۴۰۰-۰۲-۲۷ ۲۱:۵۰

عالی بود دم شما گرم