مراحل آزمون فنی حرفه ای [از دریافت کارت تا صدور گواهینامه]
مراحل آزمون فنی حرفه ای [از دریافت کارت تا صدور گواهینامه]
۱۴۰۰-۰۶-۰۳
کد مکالمه رایگان همراه اول
۱۱ طرح کد مکالمه رایگان همراه اول
۱۴۰۰-۰۶-۰۳

تست سالم بودن موتور یخچال 🔥 [آموزش ویدیویی] 🔥

تست سالم بودن موتور یخچال

تست موتور یخچال به چه صورت است؟ علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟ تمام ما ممکن است که یک روز نیاز پیدا کنیم که از سلامت موتور یخچال خود مطمعن شویم. حتی تعمیرکاران یخچال نیاز دارند تا روش‌های تست موتور یخچال را بدانند. این ویدئوی آموزشی به شما کمک میکند تا روش‌های تست سالم بودن موتور یخچال رو آموزش ببینین و بتوانید موتور سالم را از موتور نیم سوز شده تشخیص دهید.

تست سالم بودن موتور یخچال

فرایند بررسی سالم بودن موتور یخچال یکی از بخش‌های دوره آموزش تعمیرات یخچال و فریزر است. موتور یخچال شامل بخشهای مختلف مکانیکی و سیم پیچی است. با خراب شدن هر یک از این بخش ها، عملکرد موتور کاهش میابد و به اصطلاح موتور نیم سوز میشود. تشخیص موتور نیم سوز از موتور سالم کار دشواری است و همین باعث شده تا افراد زیادی ازین باید متضرر شوند. در ادامه به بررسی مواردی که در این ویدئو مطرح میشود، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آموزش تعمیرات یخچالبا ضمانت یادگیری صد در صدی شما
آموزش تخصصی پیشنهادی ما به شما: آموزش تعمیرات یخچال

 

آموزش ویدیویی تست سالم بودن موتور یخچال

در این ویدئوی آموزشی شما با موارد زیر آشنا خواهید شد.

 1. نحوه تست موتور یخچال از لحاظ مکانیکی
 2. نحوه تست موتور یخچال از لحاظ سیم پیچی
 3. معرفی تکنیک های ضروری هنگام تست موتور یخچال
 4. بررسی علت داغ شدن موتور یخچال
 5. بررسی سیکل تبرید (سرما ساز) یخچال
 6. بررسی نحوه عملکرد کومپرسور یخچال در سیکل تبرید
 7. بررسی کامل نقشه سیکل تبرید در یخچال
 8. معرفی تمام مشکلاتی که ممکن است در فرایند سیکل تبرید بوجود آید بهمره بررسی علت‌ها و نحوه برطرف کردن آن

حتما بعد از تماشای ویدئو تست سالم بودن موتور یخچال نظرات خود را در همین صفحه برای ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان و مدرسان ما پس از بررسی سوالات شما، به آنها پاسخ خواهند داد.

 

 

آموزش تعمیرات لوازم خانگی بصورت جامعبا ضمانت یادگیری صد در صدی شما
آموزش تخصصی پیشنهادی ما به شما: آموزش تعمیرات لوازم خانگی

 

در گذشته های نه چندان دور پدربزرگ و مادربزرگ یا پدر و مادر شما مجبور بودند از ابزارهایی استفاده کنند که مشابه یخچال عمل می کردند. فریزر دستگاهی مفید است که غذای شما را منجمد نگه می دارد، تا زمانی که آماده خوردن آن باشید. یخچال یکی از لوازم ضروری و کاربردی در هر خانه ای می باشد که گاهی عملکرد آن به مشکل بر می خورد. مشکلات مختلفی ممکن است در آن بوجود آمده باشد که یکی از آنها مربوط به موتور یخچال می باشد. زمانی که موتور یخچال دچار خرابی می شود شما با مشکلاتی از قبیل گرم شدن فضای داخلی یخچال و آب شدن یخ فریزر خواهید بود. تست سالم بودن موتور یخچال یکی از کارهایی است که می تواند به شما در اطمینان از خرابی موتور یخچال کمک کند. برای یادگیری نحوه انجام تست سالم بودن موتور یخچال، تنها کافی است این مقاله را دنبال کنید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا با یک تست سالم بودن موتور یخچال مطمئن شوید یخچال شما هنوز درست کار می کند و غذای شما سالم است.

تست سالم بودن موتور یخچال چیست

تست سالم بودن موتور یخچال چیست

هدف از تست سالم بودن موتور یخچال

هدف از تست سالم بودن موتور یخچال این است که مطمئن شود هوای سرد تولید شده توسط کویل های خنک کننده فریزر به طور مساوی در سراسر فریزر و یخچال پخش می شود. این یک مسئله مهم است زیرا بدون فن موتور یخچال، هوای سرد ممکن است در یخچال پخش نشود و به مرور منجر به خرابی مواد غذایی شود. اگر این اتفاق بیفتد، هزینه زیادی برای جایگزینی آن صرف می شود. معمولاً جلوی موتور سیم پیچ هایی قرار دارند که کمک می کنند خروج هوای سرد به غذای شما با تأخیر انجام نشود. پیدا کردن این بخش کار دشواری نیست و زمانی که آن را پیدا می کنید، تست سالم بودن موتور یخچال کار چندان دشواری نخواهد بود. انجام تست سالم بودن موتور یخچال زیاد طول نمی کشد و هنگامی که مطمئن شدید فن و موتور در عملکرد کامل هستند، می توانید با خیالی آسوده یخچال خود را روشن کنید.

هدف از تست سالم بودن موتور یخچال

هدف از تست سالم بودن موتور یخچال

نکات مهم پیش از انجام تست

به یاد داشته باشید که هرگز روی دستگاهی که هنوز به منبع تغذیه وصل است کار نکنید. یخچال را به طور کامل از برق بکشید یا مطمئن شوید که برد مدار شما خاموش است. روی برد یادداشت بگذارید که تا زمانی که کارتان تمام نشده است دیگر روشن نشود. یخچال را از دیوار دور کرده و از پریز دیواری جدا کنید. و در نهایت با داشتن اطلاعات اولیه نسبت به انجام تست سالم بودن موتور یخچال اقدام کنید. متصل بودن یخچال به برق می تواند شما را تا چند متر آن طرف تر پرت کند و به شما آسیب جدی وارد کند.

 

روش های تست سالم بودن موتور یخچال و فریزر

ما در اینجا دو روش را به شما شما آموزش میدهیم.

روش اول تست سالم بودن موتور یخچال

در روش اول تست سالم بودن موتور یخچال شما باید چهار مرحله را دنبال کنید تا از سلامتی موتور یخچال اطمینان حاصل کنید:

 • مرحله ۱ – درب یخچال را باز کنید

درب فریزر خود را باز کنید و اگر مدل فریزر شما دارای چراغ در قسمت داخلی است، باید روشن شود. اگر روشن نشد، مشکل از موتور نیست بلکه از منبع برق است.

 • مرحله ۲ – باد خنک یخچال یا فریزر را بررسی کنید

اگر نسیم فریزر گرم شده باشد، ممکن است مشکلی در موتور وجود داشته باشد. اگر نسیم خنکی احساس می کنید، هیچ مشکلی در موتور وجود ندارد.

بررسی باد فریزر

بررسی باد فریزر

 • مرحله ۳ – سوئیچ روشن کردن یخچال را بزنید

در این مرحله از تست سالم بودن موتور یخچال، پس از باز شدن درب، موتور باید خاموش شود. البته در صورت وجود چراغ در فریزر، چراغ روشن می شود. کلید در را فشار دهید و چند ثانیه صبر کنید. اگر صدای روشن شدن موتور و شنیدن هوای سرد به داخل فریزر را شنیدید، موتور سالم است.

 • مرحله ۴ – از گوش های خود استفاده کنید

اگر موتور خراب باشد، باید صداهای عجیبی از موتور بشنوید. سر و صدا به این معنی است که ممکن است چیزی در پره های فن گیر کرده باشد یا موتور به آرامی در حال سوختن است.

 

روش دوم تست سالم بودن موتور یخچال

در روش دوم تست سالم بودن موتور یخچال در چهار مرحله، به صورت تخصصی و با استفاده از ابزار انجام می شود. این روش از تست سالم بودن موتور یخچال ممکن است کمی برای شما سخت باشد، زیرا برای انجام تست سالم بودن موتور یخچال شما باید فن را بردارید. با این حال یک نکته احتیاطی وجود دارد و آن این است که ممکن است منابع دیگری برای ایجاد مشکل وجود داشته باشند و تست سالم بودن موتور یخچال باید تأیید کند که موتور یخچال فریزر سالم است یا خیر.

تست سالم بودن موتور فریزر

تست سالم بودن موتور فریزر

 

 • مرحله ۱: در مرحله اول از این تست سالم بودن موتور یخچال باید به فن دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به فن یخچال خود، در دفترچه راهنمای یخچال به دنبال موقعیت مکانی آن بگردید. موتور یخچال باید در پشت یک پنل قرار بگیرد که تنها به باز کردن ۳ پیچ یا کمتر برای برداشتن آن و رسیدن به فن نیاز خواهید داشت.
 • مرحله ۲: پس از آن می بایست پنل را بردارید و تیغه های فن را خوب بچرخانید. اگر آنها حرکت نمی کنند، پس منبع یخچال مشکل پیدا کرده و فقط نیاز به تعویض فن خواهید داشت. اگر تیغه ها آزادانه می چرخند، فن را از یخچال خارج کرده و آن را با مولتی متر تست کنید.
 • مرحله ۳: در این بخش از تست سالم بودن موتور یخچال شما می بایست با مولتی متر تست پیوستگی را انجام دهید. به اینصورت که باید مولتی متر را روی صفحه شماره گیری ۱ تا ۱۰۰ اهم تنظیم کنید و سپس دو سر را روی پایانه های مناسب قرار دهید. اگر سوزن زیر ۱۰۰ اهم بماند، عملکرد یخچال خوب است. اگر اینطور نبود به این نتیجه می رسیم که می بایست موتور و فن را تعویض کرد.
 • مرحله ۴: اگر فن در این آزمایش سالم بود، وقت آن است که با تعمیرکار و یا یک تکنسین تماس بگیرید تا منبع مشکل را پیدا کنید. مشکل ممکن است در ناحیه ای از یخچال باشد که حل آن برای شما بسیار پیچیده باشد.
بررسی فن یخچال

بررسی فن یخچال

 

دلایل خرابی موتور یخچال چیست

پیش از هر کاری دریابید که چرا موتور یخچال شما دچار مشکل شده است. دلایل مختلفی برای خرابی موتور یخچال وجود دارد که در اینجا محتمل ترین آنها را برای شما لیست کرده ایم:

 • بار بسیار کمی روی موتور یخچال وجود دارد. این امر ناشی از کارکردن یخچال در حالت خالی برای مدت طولانی، تجمع یخ در محفظه فریزر یا خرابی سیستم کنترل به عنوان دلایل احتمالی است. این بدان معنا است که مبرد ورودی در موتور به صورت بخار و مایع تشکیل شده است و موتور طوری طراحی نشده است که بتواند این ترکیب را کنترل کند، بنابراین خراب می شود.
 • بار زیاد در محفظه تبرید وجود دارد. شما بیش از حد یخچال را پر کرده اید یا مایعات داغ و غیره را در آن ذخیره می کنید. این باعث می شود مبرد بسیار گرم شود و از نقطه اشباع دور شود. همچنین این امر باعث می شود مقدار مبرد با سرعت بسیار بیشتری افزایش یابد. بنابراین موتور باید به سختی و مدت بیشتری کار کند تا به همان سطح خنک کننده برسد. در این شرایط موتور یخچال شما داغ می شود و منجر به خرابی می شود.
خرابی موتور یخچال

خرابی موتور یخچال

 

 • موتور یخچال شما قدیمی است و ساییدگی و پارگی معمولی را تجربه می کند که باعث می شود عملکرد آن متوقف شود.
 • شما خود یخچال را در یک مکان گرم نگه می دارید که باعث می شود موتور بیش از حد گرم شود و در نهایت باعث خرابی می شود.
 • از مبردی استفاده می کنید که با موتور دستگاه شما سازگار نیست.
 • عدم روانکاری مشکلات زیادی را بوجود می آورد. درست مانند اینکه قطعات خودرو شما برای روان نگه داشتن حرکت خود به روغن یا روان کننده احتیاج داشته باشند، روغن کاری برای یک موتور سالم ضروری است. بدون روغن کاری، ساییدگی بیشتری روی موتور و احتمال داغ شدن بیش از حد خواهید داشت.

شما با انجام تست سالم بودن موتور یخچال در هزینه های زیادی صرفه جویی می کنید. تعمیرکاران یخچال هزینه های زیادی دریافت می کنند، البته آنها نکات ایمنی را خوب می دانند و تخصص کافی برای این کار دارند.

روش تست سالم بودن موتور فریزر

روش تست سالم بودن موتور فریزر

 

هزینه تست سالم بودن یخچال

شما می توانید برای انجام تست سالم بودن موتور یخچال با شرکتهای مختلف تماس بگیرید و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنید. برخی از این شرکت ها شما را برای انجام تست سالم بودن موتور یخچال به صورت آنلاین و غیرحضوری راهنمایی می کنند و در صورت جدی بودن مشکل یخچال و یا از دست رفتن موتور یخچال نسبت به انجام تست حضوری اقدام می کنند. آنها تجهیزات مورد نیاز برای این کار را دارند و خیلی سریع می توانند این کار را انجام دهند. تست سالم بودن موتور یخچال هزینه بالایی ندارد و شما می توانید آن را با کمترین هزینه با کمک گرفتن از بهترین تکنسین ها و متخصصین انجام دهید. مهمترین نکته برای انجام تست سالم بودن موتور یخچال این است که شما مطمئن خواهید شد که موتور یخچال شما سالم است یا از کار افتاده و آیا نیاز به خرید یک موتور جدید دارید. چرا که شما ممکن است با انجام یک تست، بتوانید موتور یخچال را نجات دهید و با کمترین هزینه یخچال را راه اندازی کنید.

 

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات