آی سی درایور
چطور آی سی درایور مناسب را برای موتور پله ای انتخاب کنیم؟
۱۴۰۰-۰۳-۰۵
برداشت انرژی
آیا برداشت انرژی می تواند به رشد IoT کمک کند؟
۱۴۰۰-۰۳-۰۵

تست دیود

تست دیود

همه ما دیود را میشناسیم و از کاربرد ان در مدار بسته اطلاع داریم اما تست دیود را به روش های گوناگونی انجام میدهند تا از صحت ولتاژ مطمئن شوند.

زنر

مولتی متر از وسایلی است که برای امتحان و تست دیود مورد استفاده قرار می گیرد تا زمانی که گرایش مستقیم باشد باید rxحدود ۲۰ ولتاژ را نشان دهد و زمانی که معکوس  باشد باید روی مدار قرار بگیرد و هیچ نشتی قابل قبول نمی باشد.

مولتی متر چیست؟با آرزوی موفقیت برای شما
مقاله پیشنهادی ما به شما: مولتی متر چیست

 

برای اینکه تست کامل انجام شود باید دیود را به وسیله ولتاژی که بیشتر از ولتاژ شکست است در مدار قرار داده و  شکست آن را به دست بیاورید. از دیگر روشهای تست که برای اطمینان از درستی ولتاژ شکست دیود مورد استفاده قرار میگیرد تست ژرمانیومی می باشد.

تست ژرمانیومی

ژرمانیوم قطعاتی  هستند که مانند شیشه و شفاف هستند و در قطعات الکترونیکی امروزه بسیار کاربرد دارد. روش انجام این تست به این صورت می باشد که شما برای تست دیود در گرایش مستقیم با مولتی متر در رنج rx۱  راه بدهد و در گرایش معکوس در تست ژرمانیوم نیز راه ندهد و نشتی جزئی نیز می‌تواند داشته باشد.

دوبل

همانطور که میدانید هر زمان دو دیود به صورت اند و کاتد مشترک متصل گردند دیود دوبل را به وجود می اورند. تست دیود در این حالت که هم کاتد و هم اند قابل مشاهده است و هر دو قابل دسترسی هستند بسیار ساده است هر دیود را میتوان در این حالت مانند تست دیود ساده تست کرد و نتیجه ان را مشاهده نمود. در واقع در گرایش مستقیم دیود باید راهی ایجاد و در گرایش معکوس نشتی آن غیر قابل پذیرش است.

تست دیود

پل

در این روش که‌ ده مرحله دارد تست دیود به صورتی که در ادامه میگوییم انجام میشود.

همه میدانیم دیود دوپایه ورودی و دوپایه خروجی دارد که پایه های ورودی متناوب و پایه های خروجی مثبت و منفی میباشند‌.

برای انجام تست دیود ابتدا مولتی را در مدی متناسب مانند rx10kمیگذاریم و پایه های ورودی را تست میکنیم.

سپس پایه های ورودی متناوب را به همان حالت که بودند با همان مد تست میکنیم در هرکدام از موارد فوق نباید نشتی مشاهده شود. در مرحله سوم تست دیود باید هر دیود را در وضعیت مستقیم و معکوس تست کنیم.

مستقیم

در روش تست دیود گرایش مستقیم مولتیمتر را در rx1گذاشته و ان را به پایه های دیود اتصال میدهیم مقدار ولتاژی که از مولتیمتر بدست می اید نباید از ۲۰الی۳۰اهم بیشتر شود.

معکوس

در این روش نیز مولتیمر را در مُُد RX10K قرار میدهند که اگر نشتی رخ بدهد غیر قابل پذیرش است. دراین تست  بایددقت کنید که هر ده مرحله ان انجام شود و هر دیود به صورت جدا از دیود دیگر مورد تست قرار بگیرد و تست دیود در ده مرحله پایان یابد.

خازن چیست - انواع خازن کدام است.با آرزوی موفقیت برای شما
مقاله پیشنهادی ما به شما: خازن چیست

 

تست نوری LED

 یکی از قطعاتی که به عنوان دیود در مدار های الکترونیکی مورد استفاده قرار میگرد LEDمیباشد. هیچگاه یک دیود در مدار نقش مصرف کننده ندارد و همچنین این مورد را نیز باید مد نظر خود قرار بدهیم که یک مدار بسته بدون مصرف کننده نمیشود.

نتیجه تمام این حرف ها این میباشد که زمانی که از LEDدر یک مدار استفاده میکنید باید مقاوت جریان را دقیق مورد بررسی قرار دهید. حدود مصرف یک ال ای دی از ده تا بیست آمپر متفاوت است و زمانی که قرار است برای استفاده دائمی یک LED مقاوت کنترل جریان را محاسبه کنیم این مقادیر را در نظر میگیریم.

همچنین ولتاز که یک ال ای دی نیاز دارد بسته به رنگ نور آن متفاوت میباشد از حدود ۷/۱تا۲/۲تغییر میکند. خوشبختانه این مقدار ولتاژ به راحتی با اندازه گیری ولتاژ ال ای دی در هنگام قرار گیری در مدار به دست می اید.

از چنین اطلاعاتی نتیجه ای که باید بگیریم بدین شرح است هیچ موقع نمیتوان انتظار داشت که یک ال ای دی با۵/۱ ولت پیل روشن شود زیرا هر ال ای دی برای اینکه روشن شود نیازمند ولتاژ مخصوص خود بوده و با ولتاژی خاص روشن میشود.

موضوع دیگری که بدان باید پی برد این است که اگر قصد دارید در گرایش مستقیم ال ای دی را مورد تست قرار بدهید باید یک ولتاژ به ان اعمال کنید که از ۵/۱بیشتر باشد، در این بین به این مورد نیز باید دقت کنید که یک مولتی متر برای تست نهایتا از یک باطری۵/۱ولتی برای روشن شدن در هر کدام از مدهای  ۱RX و ۱۰۰RX و RX1K استفاده میکند و با توجه به میزان ولتاژ مورد نیاز ال ای دی برای روشن شدن ال ای دی هر گز با این ولتاژ روشن نخواهد شد‌.

میزان ولتاژی که برای روشن شدن ال ای مورد نیاز است ۷/۱ ولت میباشد و در این حالت باید برای تست دیود در گرایش مستقیم مُُد RX10K را که به وسیله یک. پیل نه ولتی تغذیه میشود مورد استفاده قرار داد.

نتیجه اخر

در تست دیود ال ای دی در گرایش مستقیم مولتی متر در مُُد RX10K  قرار میگیرد و نشتی ایجاد میگردد.

در روش معکوس در چنین مدی مولتی متر نباید هیچگونه نشتی داشته باشد.

تست دیود مادون قرمز ال ای دی:

در روش گرایش مستقیم تست دیود مولتی متر باید در مُُد ۱RX راه بدهد. و در گرایش معکوس هیچگونه نشتی در مُُد RX10K قابل پذیرش است و نشتی وجود ندارد.

 

تست دیود

 

برخی از دوره های در حال اجرا در آموزشگاه فنی پویان دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و … میباشند. برای اطلاع از تمامی دوره به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

 

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات