roller-shutter installation
ست کردن ریموت کرکره برقی
۱۴۰۰-۰۷-۰۷
image-procesing
۹ برنامه از بین بردن تاری عکس اندروید
۱۴۰۰-۰۷-۰۷

ترموستات یخچال چیست و چگونه کار میکند

ترموستات یخچال چیست

ترموستات یخچال چیست

ترموستات یخچال چیست و نحوه عملکرد ترموستات یخچال به چه صورت است. در این مقاله قصد داریم مباحث مهم مرتبط با ترموستات یخچال را با هم بررسی کنیم. پس با ما تا انتهای کار همراه باشید.

ترموستات یخچال چیست

ترموستات یخچال  در اصل جزء کنترل کننده سیستم خنک کننده یخچال است. اغلب به نظر می رسد یک صفحه کلید یا در یخچال های  مدرن تر ، یک دستگاه خوان دیجیتالی است که به صاحبان می گوید فضای داخلی دستگاه چقدر سرد است و اجازه می دهد تا آن دما بالا و پایین شود. خود ترموستات یخچال  معمولاً دما را تغییر نمی دهد ، اما پارامترهای مورد نظر را به سایر قسمت های کمپرسور و سیستم خنک کننده اصلی منتقل می کند تا در نتیجه به شکل یکنواخت و یکسان یخچال را خنک کند. در بیشتر موارد ، این سیستم با حذف گرما از محفظه یخچال درون یخچال را سرد می کند. ترموستات در این فرایند به عنوان تنظیم کننده عمل می کند و هنگام شروع یا پایان حرکت هوا نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

ترموستات یخچال چیست

ترموستات یخچال چیست

اصول استفاده

  • در یخچال استیل ضد زنگ.

ترموستات یخچال  معمولاً در داخل یخچال قرار دارد و دارای یک دستگیره یا صفحه کنترل است که به کاربران امکان می دهد آنها را تنظیم کنند. اکثر یخچال های قدیمی فقط یک ترموستات برای کل دستگاه دارند ، اما برخی از مدلهای جدیدتر تنظیمات متفاوتی را در مناطق مختلف یخچال امکان پذیر می کنند: به عنوان مثال ، کاربران می توانند محفظه اصلی را خنک تر از یک یا چند کشو در یخچال کنند. هنگامی که کاربر دمای مورد نظر را تنظیم می کند ، ترموستات با تشخیص نوسانات داخلی و روشن و خاموش کردن کمپرسور در پاسخ به این تغییرات ، آن دما را حفظ می کند. هنگامی که یخچال به طور مناسب با دمای تعیین شده تنظیم می شود ، ترموستات یخچال  جریان برق به کمپرسور را متوقف می کند و به طور موثر مانع خنک شدن دستگاه می شود.

 

نحوه عملکرد ترموستات یخچال چگونه است

کمپرسور موتور سیستم خنک کننده است. تقریباً به اندازه یک توپ است ، شامل یک پمپ و موتور در محفظه ای بسته شده است که مایع خنک کننده یخچال ، به نام مبرد ، در آن حرکت می کند. هنگامی که ترموستات یخچال  گرمای بیش از حد را تشخیص می دهد ، کمپرسور روشن می شود و شروع به تبدیل مبرد از حالت گازی با فشار پایین به یک گاز با فشار بالا می کند.

نحوه عملکرد ترموستات یخچال

نحوه عملکرد ترموستات یخچال

گاز مبرد از کمپرسور به کندانسور حرکت می کند و در آنجا به مایع تبدیل می شود که گرما را تولید می کند. سپس مبرد مایع را وارد لوله مویین می کند که فشار و جریان را کنترل می کند. وقتی مبرد مایع به را وارد لوله می کند ، میزان فشار کاهش یافته و دوباره مایع به حالت گاز تغییر پیدا می کند. این تبدیل از مایع به گاز گرمای یخچال را جذب می کند و در نتیجه باعث خنک شدن می شود.

آموزش تخصصی پیشنهادی ما به شما: آموزش تعمیرات یخچال

 

رابطه ترموستات یخچال با ترموستات یخ زدایی چیست

مهم است که ترموستات یخچال  را از ترموستات یخ زدایی تشخیص دهیم ، باید بدانید نوع دوم دارای ویژگی یخ زدایی خودکار یخچال است. اکثر یخچال های مدرن به طور خودکار یخ زدایی می شوند ، به این معنی که آب یخ زده و در داخل یخچال بدون نیاز به وسیله خاصی ذوب می شود. یخ زدگی در یخچال بسیار رایج است و در این مورد دمای مطلوب در حدود نقطه انجماد است. اگر هوا به اندازه کافی سریع یا به اندازه کافی در داخل یخچال گردش نکند ، تکه های یخ می تواند در یخچال ایجاد شود.

تفاوت ترموستات یخچال با ترموستات یخ زدایی

تفاوت ترموستات یخچال با ترموستات یخ زدایی

 

هنگامی که یخ زدگی تشخیص داده می شود ، تایمر یخ زدایی متصل به ترموستات یخچال  را خاموش می کند و بخاری برفک زدایی را که در نزدیکی کویل های خنک کننده یخچال قرار دارد ، روشن می کند. با گرم شدن بخاری ، یخ یا سرمازدگی که روی کویل های خنک کننده جمع می شود ذوب می شود. ترموستات یخ زدایی به طور معمول در نزدیکی کویل های خنک کننده قرار می گیرد و باعث می شود که بخاری یخ زدایی زمانی خنک شود که گرمای نزدیک کویل ها به دمای خاصی رسیده باشد.

شرایط ویژه

مواردی وجود دارد که ممکن است از ترموستات یخچال  خارجی استفاده شود ، اغلب به عنوان راهی برای کنترل دقیقتر محیط داخلی. این نوع دستگاه ها قابل حمل هستند و معمولاً به صورت چند قطعه متصل به هم قرار دارند. یک صفحه کنترل دما و یک پروب دما معمولاً در داخل یخچال قرار می گیرند و خود یخچال سپس به ترموستات خارجی متصل می شود که کنترل های داخلی آن را نادیده می گیرد. یک صفحه بازبینی در خارج به ناظران اجازه می دهد تا شرایط داخلی را تحت نظر داشته باشند.

این نوع تنظیمات برای افرادی که می خواهند درجه حرارت را دقیقاً بدون باز کردن درها کنترل کنند مطلوب است ، زیرا این نوع ترموستات به طور طبیعی دما را تغییر می دهد و همچنین هوای بیرون را نیز وارد یخچال می کند. افرادی که آبجو و پنیر تخمیر می کنند دو مشتری محتمل برای این نوع محصولات هستند. در این موارد تا زمانی که محصول درست نشود ، یخچال ها باز نمی شوند و معمولاً با غذاهای مختلف یا سایر مواد فاسدشدنی مشترک در یخچال ها قرار نمی گیرند.

 

چگونگی کارکرد اصلی ترموستات یخچال

نوع عملکردی که هر یخچال دارد، سبب خواهد شد که مبرد با گردش درون ترموستات از حالت مایع به حالت گاز دربیاید. این فرایند که تبخیر نامیده می شود ، کل ناحیه اطراف و درون یخچال را خنک می کند، می توانید با مصرف مقداری الکل و قرار دادن یک یا دو قطره روی پوست خود ، این فرایند را برای خود آزمایش کنید. با تبخیر شدن ، باید احساس سرما کنید – همان اصل اساسی که به ما امکان ذخیره سازی برای ایمنی غذا را می دهد.

برای آغاز فرایندی که تبخیر نامیده می شود و اینکه مبرد از حالت مایع و به گاز تبدیل شد، باید حتما میزان فشاری که بر روی مبرد می آید را کم کنیم و این کار از طریق خروجی که لوله مویین نامیده می شود، انجام خواهد شد.

نحوه عملکرد ترموستات یخچال

نحوه عملکرد ترموستات یخچال

این اثر مشابه چیزی است که هنگام استفاده از یک محصول آئروسل مانند اسپری مو اتفاق می افتد. محتویات قوطی آئروسل قسمت فشار/مایع ، خروجی لوله مویرگی و فضای باز کاملا مشخصی است. وقتی محتویات را در فضای باز با فشار پایین تر رها می کنید ، از مایع به گاز تبدیل می شود.

برای اینکه یخچال فعالیت خود را به درستی انجام دهد باید حتما مبرد به حالت اولیه خود یعنی مایع شدن برگردد،پس باید حتما گاز در فشار و همچنین در دمایی بسیار بالاتر فشرده شود. در این بخش است که کمپرسور کارش آغاز می شود،همانطور که قبلا گفتیم شکل فعالیت کمپرسور همانند تاثیری است که پمپ دوچرخه دارد و بنابراین با پمپاژ و فشرده سازی هوا گرما نیز افزایش می یابد.وقتی کمپرسور فعالیت خود را انجام می دهد حتما باید گاز دارای فشار زیاد و همچنین در دمای گرم باشد، همچنین کندانسور که محل نصب آن پشت یخچال است باید حتما خنک شود، معمولا خنک شدن آن توسط دمای محیط انجام می گیرد.گازی که درون کندانسور خنک خواهد شد با استفاده از فشاری که به آن وارد می شود دوباره حالت مایع خواهد گرفت، در آخرین مرحله مبرد دوباره به مکان اصلی خود برمی گردد و دوباره فعالیت خود را به همین شکل بیان شده آغاز خواهد کرد.

 

نحوه عملکرد ترموستات یخچال

اولین قدم برای درک نحوه عملکرد ترموستات یخچال  تبرید (با نام دیگر کنترل کننده سرما) ، درک یک واقعیت غیرقابل درک در مورد فیزیک تبرید است: خنک شدن با از بین بردن و حذف هوای گرم حاصل می شود نه با افزودن هوای خنک. بنابراین دماسنج میزان گرمای موجود را اندازه گیری می کند. اگر سطح گرما به حد معینی برسد ، مکانیزم تبرید شروع به کار می کند و مبرد سفر خود را از طریق پیچ و خم کویل های شبیه روده آغاز می کند و هوای گرم خارج می شود.بیایید بیشتر روند کار را با جزئیات بیشتر بررسی کنیم. ترموستات یخچال /کنترل کننده سرما در اصل مغز سیستم خنک کننده یخچال است و این کار را به درستی اجرا می کند.

نحوه عملکرد ترموستات یخچال

ترموستات یخچال چیست و نحوه عملکردش بچه صورت است

ترموستات یخچال  معمولاً در داخل یخچال قرار دارد و دارای یک دستگیره است که به کاربران اجازه می دهد تنظیم دما را انجام دهد. هنگامی که کاربر دمای مورد نظر را تنظیم می کند ، ترموستات با کنترل جریان برق به کمپرسور آن دما را حفظ می کند. اگر ترموستات مغز است ، کمپرسور قلب عملیات است که وظیفه پمپاژ مبرد را از طریق سیم پیچ ها بر عهده دارد.هنگامی که ترموستات یخچال  دارای دمای مناسبی است باعث می شود ترموستات جریان برق را به شکل خودکاری قطع کرده و اگر ترموستات یخچال  تشخیص دهد که گرمای درون یخچال زیاد است جریان الکتریسیته ای را ایجاد می کند تا کمپرسور فعال شود.

چگونه ترموستات یخچال، برق را کنترل می کند؟

در اکثر یخچال های تجاری ، ترموستات یخچال  دارای یک لوله مویرگی پر از گاز است. با افزایش دمای یخچال ، گاز منبسط می شود و روی دیافراگم فشار می آورد ، که مجموعه ای از تماس ها را ایجاد می کند و به نوبه خود کمپرسور را راه می اندازد.

برخی از دوره های در حال اجرا در آموزشگاه فنی پویان دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و … میباشند. برای اطلاع از تمامی دوره به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

لینک کوتاه: BIT.DO

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات