چرا ماشین ظرفشویی آب گیری نمی کند!
۱۴۰۰-۰۳-۰۴
تعمیرات پرینتر
آموزش تعویض کارتریج پرینتر
۱۴۰۰-۰۳-۰۴

ایسیو (ecu) خودرو چیست؟ آشنایی با انواع ایسیو و بررسی علائم خرابی ایسیو خودرو

ایسیو (ecu) خودرو چیست؟ آشنایی با انواع ایسیو و نشانه های خرابی آن

موتور خودروی شما از کار افتاده است و شما دلیل آن را نمی دانید. آیا ایسیو خودرو علت آن است؟ گاهی اوقات یافتن علت آسان است اما در بعضی مواقع تشخیص مشکل ایسیو خودرو بسیار دشوار خواهد بود.

همواره در هنگامی که بقیه ی اجزای خودرو درست کار می کنند خرابی ایسیو خودرو تشخیص داده می شود. اگر مشکلات موتور را تجربه کرده اید بر روی راهنمای همه جانبه ای که ارائه می کنیم کار کنید. ما به شما کمک می کنیم مشکلات ایسیو خودرو را تشخیص دهید و دریابید که چگونه آن ها را تعمیر کنید.

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

ایسیو خودرو چیست؟

گاهی اوقات ECU خودرو، ECM نیز خوانده می شود. ایسیو خودرو یک کامپیوتر است که عملکرد کارآمد موتور اتومبیل شما را کنترل می کند. یک مادِربرد داده های حسگر هایی که در سرتاسر خودروی شما وجود دارند را دریافت می کند.

این داده ها جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شود. سپس تنظیمات مربوط به اجزای مختلفی که در راه اندازی خودرو نقش دارند صورت می گیرد. برای مثال این تنظیمات، تنظیم میزان هوا و سوختی که وارد موتور می شود را شامل می شوند .

 

بررسی علائم خرابی ایسیو خودرو

۱. خرابی ایسیو خودرو و بروز مشکلات متداول در خودرو

یکی از علائم خرابی ایسیو خودرو ، بروز مشکلات متداول در خودرو است. ممکن است بعضی از مشکلات متداولی که برای خودرو ها اتفاق می افتد ناشی از خرابی ECU باشد. اگر تمام دلایل احتمالی دیگر را بررسی و حذف کرده اید، به احتمال زیاد خرابی ECU پاسخ سوال شماست. بهتر است بررسی ECU را به عنوان آخرین راه حل در نظر بگیریم زیرا پرهزینه ترین راه حل مشکل است.

 

۲. روشن شدن چراغ چک خودرو، یکی دیگر از علائم خرابی ایسیو خودرو است.

اگر چراغ چک موتور روشن است و خاموش نمی شود احتمالاً ایسیو خودرو خراب شده است. به خاطر داشته باشید که دلایل زیاد دیگری می توانند در روشن بودن این چراغ دخیل باشند. در خودرو خود به دنبال تشخیص هرگونه نشانه ای که بتواند مشکل را توضیح دهد باشید. روی هر یک از این نشانه ها کار کنید تا ببینید آیا چراغ خاموش می شود.

اگر تمام علائم را بررسی کردید اما هنوز هم چراغ روشن بود به احتمال بسیار زیاد مشکل از ایسیو خودرو است. مرحله ی بعدی این است که مشکل ایسیو خودرو را تشخیص دهید.

 

۳. روشن نشدن خودرو در پی خرابی ایسیو خودرو

اگر ماشین روشن نمی شود کار خود را با چک کردن باتری شروع کنید. اگر باتری مشکلی ندارد استارتر و آلترناتور یا ژنراتور را بررسی کنید. پس از آن که متوجه شدید تمام دیگر قطعات مربوط به استارت ماشین سالم هستند ECU را بررسی کنید.

یک ECU خراب ولتاژ مورد نیاز را به موتور نمی رساند. بدون نیروی کافی هم موتور نمی تواند شروع به کار کند. علاوه بر این اگر ارتباط ایسیو خودرو با حسگرها قطع شده باشد، ایسیو از روشن شدن ماشین جلوگیری می کند.

 

۴. عملکرد ضعیف خودرو در پی خرابی ایسیو خودرو

بخش کنترل کننده ی موتور در اتومبیل شما نقش مهمی را در بهره وری سوخت موتور ایفا می کند. مصرف هوا و سوخت دو جزء اصلی هستند که ECU آن ها را تنظیم می کند .

 

۵. کاهش مصرف سوخت در پی خرابی ایسیو خودرو

هنگامی که ایسیو خودرو خراب باشد، نسبت هوا و سوختی که باید وارد موتور شود را اشتباه محاسبه می کند. ترکیب اشتباه هوا و سوخت میزان مصرف سوخت را کاهش می دهد. کیلومتر شمار و میزان سوخت خود را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که MPG (نمایشگر میزان مصرف سوخت) در حال کاهش یافتن است باید ایسیو را بررسی کنید .

 

۶. سخت شدن تغییر دنده در پی خرابی ایسیو خودرو

اگر تغییر دنده برایتان سخت شده است این یکی دیگر از علائم خرابی ایسیو خودرو است. سنسوری وجود دارد که موقعیت های میل سوپاپ (میل بادامک) و میل لنگ را تنظیم می کند. ممکن است اتصال این سنسور با ایسیو دچار مشکل شده باشد .

 

ECU

 

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات