نصب دزدگیر اماکن
در هنگام نصب دزدگیر اماکن به چه نکاتی باید توجه کرد
۱۴۰۰-۰۳-۰۵
مزایای استفاده از درب اتوماتیک
بررسی مزایای نصب و استفاده از درب اتوماتیک
۱۴۰۰-۰۳-۰۵

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر چیست – به همراه مزایا و معایب

اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از مجموعه ای از سنسورها و دستگاه هایی تشکیل شده است که همگی به یک کنترل پنل مرکزی متصل هستند. در سیستم های آدرس پذیر هر دستگاه دارای آدرس و موقعیت مکانی می باشد که این امر باعث می شود سنسوری که فعال شده است به صورت دقیق و با سرعت شناسایی شود.

همین ویژگی است که باعث شده سیستم های آدرس پذیر برای نصب در ساختمان های بزرگ، به ویژه اماکن تجاری که منطقه ی وسیعی را به خود اختصاص داده اند ایده آل باشند.

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

مزایای سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

  • تشخیص سریع محل آتش سوزی
  • کاربران می توانند این سیستم را برای انجام فعالیت های خاصی برنامه ریزی کنند .
  • کاهش احتمال هشدار های اشتباه و مدیریت بهتر این نوع هشدارها
  • دارای قابلیت اطمینان بیشتر است و احتمال قطع شدن ارتباطات در آن کمتر است .
  • دارای هزینه ی سیم کشی کمتر است .
  • داشتن قابلیت نظارت بر یکپارچگی سیستم از طریق تست و بررسی سلامت دتکتورها

 

قابل برنامه ریزی بودن سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

یکی از بزرگترین مزایای سیستم اعلام حریق آدرس پذیر این است که آن ها را می توان به گونه ای پیکربندی کرد که به یک فعالیت خاص واکنش خاصی نشان دهند. برای مثال، برنامه ریزی آن به صورت علت و معلول می تواند باعث شود که یک علت مانند فعال شدن دتکتورهای یک بخش این نتیجه را به دنبال داشته باشد که هشدار دهنده های یک ناحیه به صدا در بیایند و بقیه ی سیستم در نواحی دیگر وارد حالت آماده باش شود.

این بدین معناست که هنگام تخیله ی افراد از مکان مورد نظر، آن مناطقی که بر اساس سیستم در اولویت هستند زودتر تخلیه می شوند. به این صورت تمام نواحی ساختمان یکی یکی تخلیه می شوند و این امر روند تخلیه ی افراد از ساختمان های بزرگ را ایمن تر می کند .

 

کاهش میزان هشدارهای اشتباه در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

هشدار های اشتباه می توانند باعث مزاحمت شوند و هزینه بردار هستند. بنابراین این به نفع تمامی افراد است که وجود آن ها را به حداقل برسانند و احتمال وقوع این هشدارها را کاهش دهند.

یکی از مزایای سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر این است که از طریق دتکتور های خود بر هوا نظارت می کند، بنابراین اگر هوا آلوده به گرد و غبار باشد (که می تواند منجر به فعال شدن بعضی از سیستم های اعلام حریق شود)، یک هشدار اولیه فعال می شود.

این هشدار باعث می شود که بررسی هایی صورت گیرد و قبل از این که کل سیستم اعلام حریق به اشتباه فعال شود مشکل برطرف گردد .

 

سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر از سیستم های متعارف قابل اعتماد ترند

به دلیل روش نصب خاص سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با وجود هرگونه خرابی در مدار که می تواند منجر به آسیب رسیدن به سیستم شود، احتمال این که ارتباط دستگاه ها با مرکز قطع شود بسیار کم است. بر عکس سیستم های متعارف، در این سیستم ها همه ی دستگاه ها به یک حلقه وصل شده اند و از هر دو سر خود به پنل متصل هستند.

به این ترتیب اگر اتصال از یک سر قطع شود، دستگاه همچنان از سر دیگر به پنل متصل هستند .

 

هزینه ی سیم کشی و نصب این سیستم ها کمتر است

سیستم های آدرس پذیر به یک حلقه متصل هستند که اساساً یک مدار است که سیستم را به سایر دستگاه ها مانند سیستم های آب پاش، کلید های فعال سازی سیستم اعلام حریق و دتکتورها متصل می کند.

در سیستم های اعلام حریق متعارف هر نقطه و مدار هشدار دهنده سیم کشی مخصوص خود را دارد و بنابراین بسته به این که لازم است چند دستگاه نصب شوند، هزینه ی سیم کشی آن بیشتر خواهد بود .

 

نظارت و بررسی تک تک دتکتور ها برای شناسایی خطاها

هشدار دهنده ها یکی از جنبه های مهم سیستم اعلام حریق اماکن هستند. یکی دیگر از مزایای سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر این است که همه ی دستگاه ها به صورت تک به تک مورد نظارت و بررسی قرار می گیرند تا خطاهایشان شناسایی شود و این امر مراقبت از سیستم را راحت تر می کند.

برای مثال اگر در یکی از دتکتور ها مشکلی وجود داشته باشد، در کنترل پنل مرکزی یک اعلان دریافت خواهد شد. بنابراین، داشتن یک سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به این معناست که هر نوع مشکلی به سرعت کشف و در نتیجه به سرعت برطرف خواهد شد.

اعلام حریق آدرس پذیر

 

آیا مکان مورد نظر شما به سیستم اعلام حریق آدرس پذیر نیاز دارد

این به الزامات مکان مورد نظرتان بستگی دارد. معمولاً سیستم های آدرس پذیر برای اماکن تجاری بزرگ مناسب ترند، چرا که آن ها اطلاعاتی درست و دقیق مانند محل آتش سوزی را در اختیارمان قرار می دهند که در ساختمان های کوچک ضروری نیست.

این یک سیستم محافظت پیشرفته و سطح بالا در برابر آتش سوزی می باشد بنابراین بدیهی است که قیمت آن ها بیشتر از سیستم های متعارف باشد. با این وجود، اگر استفاده از یک روش معتبر برای نصب هشدار دهنده ها که میزان هشدار های اشتباه را کاهش دهد و امکان تخلیه ی بدون تنش افراد از ساختمان را فراهم آورد در کار شما ضروری است، این سیستم ارزش این را دارد که برای آن هزینه کنید .

قطعاً نوع سیستم اعلام حریقی که نصب می کنید بسیار مهم است و به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم قبل از این که هر گونه تصمیمی در این رابطه بگیرید با یک متخصص اطفای حریق مشورت کنید .

 

امیدوارم این آموزش برای شما عزیزان مفید بوده باشد. درصورتیکه به تخصص نصب اعلام حریق علاقمند هستید و تمایل دارید ازین تخصص کسب درآمد کنید از آموزش نصب اعلام حریق آموزشگاه فنی پویان استفاده کنید.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات