ارور لباسشویی سامسونگ
ارور لباسشویی سامسونگ
۱۴۰۰-۰۴-۲۸
مولتی متر چیست؟
مولتی متر چیست | معرفی انواع مولتی متر
۱۴۰۰-۰۴-۲۸

آموزش لحیم کاری با هیتر هوای گرم

آموزش لحیم کاری

آموزش لحیم کاری با هیتر هوای گرم مناسب برای افرادی است که علاقه به تخصص تعمیرات موبایل دارند. این آموزش به منظور راهنمایی شما عزیزان برای استفاده صحیح از هیتر هوای گرم در آموزشگاه فنی پویان تهیه شده است. به همین منظور از شما دعوت میکنم در ادامه این مقاله ویدئوی آموزشی مارا ملاحضه فرمایید.

مراحل آموزش لحیم کاری با هیتر هوای گرم

مرحله اول: انتخاب سر نازل مناسب برای هیتر

مرحله دوم: روشن کردن هیتر

مرحله سوم: تنظیم دمای مورد نیازتان

مرحله چهارم: نازل هیتر هوای گرم را نزدیک محل اتصال قطعه الکترونیکی به برد قرا دهید. پس از ذوب قلع (هنگام ذوب شدن، قلع شفاف میشود)، قطعه را به آرامی طبق آنچه که در ویدئوی زیر میبینید جدا کنید.

آموزش تعمیرات موبایلبا ضمانت یادگیری صد در صدی شما
آموزش تخصصی پیشنهادی ما به شما: آموزش تعمیرات موبایل

 

ویدئو آموزش لحیم کاری با هیتر هوای گرم

حال به بصورت کاملا عملی میخواهیم تمام نکاتی را که شما باید حین لحیم کاری با هیتر هوای گرم مدنظر داشته باشید را در این ویدیوی آموزشی به شما آموزش دهیم. حتما پس از تماشای ویدئو آموزش لحیم کاری نظرات خودتون را با ما در میان بگذارید.

 

کد تست گوشی سامسونگبا ضمانت یادگیری صد در صدی شما
مقاله پیشنهادی ما به شما: کد تست گوشی سامسونگ

 

لحیم کاری با هیتر هوای گرم چیست؟

لحیم کاری با هیتر هوای گرم که لحیم را ذوب می کند و شما را قادر می سازد اجزاء را بردارید، برای برداشتن قطعات از یک برد مدار قدیمی عالی است. علاوه بر این لحیم کاری با هیتر هوای گرم معمولاً غیر تماسی هستند و به شما این امکان را می دهد که در حین کار از آسیب به سایر قسمت های مدار جلوگیری کنید. شما پیش از لحیم کاری با هیتر هوای گرم نیاز به دانستن برخی نکات دارید که می تواند به شما در لحیم کاری صحیح کمک کند.

لحیم کاری با هیتر هوای گرم

لحیم کاری با هیتر هوای گرم

نحوه لحیم کاری با هیتر هوای گرم

لحیم کاری با هیتر هوای گرم یا اسلحه های گرم کننده ابزارهای بسیار مفیدی هستند و برای هر میز کار لوازم الکترونیکی ضروری هستند. هنگام کار با تابلوهای مدار چاپی یا ساخت آنها، فضای زیادی برای خطا وجود دارد. این که آیا برای انجام ساختار آن به ماشین آلات تکیه می کنید یا ساختن با دست، لحیم کاری با هیتر هوای گرم اغلب می تواند ساختار خود را داشته باشد.

گاهی اوقات فردی که ساختار آن را پیاده سازی می کند یا شخصی که دستگاهی را که ساختار را برنامه ریزی می کند، می تواند اشتباه کند. در مواقع دیگر لحیم کاری یا اجزای روی PCB می تواند به طریقی که مطلوب نیست در حین برگشت مجدد واکنش نشان دهد. البته برای این مورد نگران نباشید، چرا که راه هایی برای رفع این مشکل وجود دارد. دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم SparkFun – ۳۰۳D یکی از این راه حل ها است.

 

دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم

در اینجا قصد داریم نگاهی داشته باشیم به ویژگی های یکی از دستگاه های لحیم کاری با هیتر هوای گرم که می تواند به شما در کار با دستگاه های لحیم کاری کمک کند. لحیم کاری با هیتر هوای گرم ۳۰۳D از یک پریز خروجی استاندارد آمریکای شمالی  یا سوئیچ۱۱۰ AC VAC استفاده می کند که سوئیچ روشن خاموش دستگاه می باشد. سوئیچ را روی ON قرار دهید تا دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم روشن شود، سوئیچ را به OFF تغییر دهید تا دستگاه کار هوای گرم خاموش شود.

لطفا توجه داشته باشید که دستگاه بلافاصله پس از چرخاندن سوئیچ به موقعیت خاموش، خاموش نمی شود و تا زمانی که دمای هوا زیر ۱۰۰ درجه سانتیگراد نرسد، به دمیدن هوا ادامه می دهد. اجزای دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم شامل موارد زیر می باشند:

دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم

دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم

 

 • خروجی دیجیتال LED

خروجی دیجیتال LED هم محدوده دمای دستگاه شما و هم جریان هوا را لیست می کند. با چرخاندن دکمه های هوا یا دما، نوشته های صفحه نمایش تغییر می کند. توجه داشته باشید که مقیاس دما درجه سانتیگراد در مقابل فارنهایت می باشد که در مرحله تولید تنظیم می شود. به طور پیش فرض صفحه نمایش، دمای فعلی را با درجه سانتیگراد نشان می دهد.

 • درجه جریان هوا

درجه جریان هوا از A25 ~ A99 متفاوت است که با چرخاندن دکمه تنظیم هوا می توانید جریان هوا را تنظیم کنید. نمایشگر LED درجه جریان هوا را به مدت ۲ ثانیه نشان می دهد و سپس به دمای هوای فعلی نازل باز می گردد.

 • محدوده دما

دمای نمایشگر از ۱۰۰ تا ۴۸۰ درجه سانتیگراد متغیر است. با چرخاندن دکمه تنظیم دما می توانید دمای کار را تنظیم کنید. نمایشگر LED دمای تنظیم شده را به مدت ۳ ثانیه نشان می دهد و سپس به دمای هوای واقعی نازل باز می گردد. وقتی به دمای مورد نظر رسید، نشانگر در قسمت دما چشمک می زند.

 • نازل ها

دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم ۳۰۳D دارای ۲ برابر نازل های هوای گرم قابل تغییر است. نازل کوچکتر برای تمرکز هوای گرم روی اجزای کوچکتر خوب است. اگر سعی می کنید هوای گرم را در یک منطقه بزرگ روی برد متمرکز کنید، نازل بزرگتر می تواند گزینه مناسب تری باشد.

نازل های هیتر هوای گرم

نازل های هیتر هوای گرم

 • چوب نگهدارنده

این واحد دارای یک چوب نگهدارنده چوب برای تفنگ دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم است. می توان آن را به دو طرف ایستگاه بازسازی هوای گرم متصل کرد.

 

کاربردهای دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم

دستگاه های لحیم کاری با هیتر هوای گرم می تواند بسیار مفید باشد. همانطور که در بالا ذکر شد، آنها ابزار مهمی برای کار مجدد روی یک برد هستند. اصطلاح rework فقط به این معنی است که شما در حال تمیز کردن یا تعمیر یک برد از قبل بازسازی شده هستید و این اصطلاحی است که معمولاً در دنیای لوازم الکترونیکی استفاده می شود. در اینجا برخی از سناریوهای معمول دوباره کاری وجود دارد که قصد داریم به هر یک از آنها بپردازیم:

 • قطعات قطبی

قطعاتی که به اشتباه قرار گرفته اند، به عنوان مثال به عقب، x درجه تغییر یافته اند. این شامل IC ها، دیودها، برخی خازن ها، اتصالات و غیره است.

 • قطعات سنگی

این قسمت از دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که مقاومت یا خازن فقط در یک طرف قرار گرفته باشند. این قسمت معمولاً از تنگه به ​​سنگ می چسبد.

 • بخش های سرد

این قسمت شبیه به قسمت سنگی است، با این تفاوت که ممکن است قسمت ها به هم چسبیده نباشند و دیدن ارتباطی که برقرار نشده است را سخت تر می کند.

بخش های دستگاه هیتر هوای گرم

بخش های دستگاه هیتر هوای گرم

 

 • از بین بردن قطعات معیوب

گاهی اوقات در طول فرایند تولید IC، خطاها ممکن است بوجود آمده و مورد توجه قرار نگیرند. سپس این IC ها روی PCB های کاملاً خوب قرار می گیرند. هوای گرم برای جایگزینی این قطعات بد بسیار عالی است.

 • اجزای مفقود شده

هرچه قطعه کوچکتر باشد، ناپدید شدن آن آسان تر است. این می تواند قبل یا در حین برگشت مجدد اتفاق بیفتد و در نتیجه نقطه ای ایجاد شود و چیزی که باید باشد نیست. گرم کردن قسمت جدیدی به جای آن با این ایستگاه کار مجدد فوری است.

 • جامپرهای لحیم کاری ناخواسته

اگر از لحیم کاری با هیتر هوای گرم بیش از حد استفاده می شود، نتیجه می تواند جهش بر روی یک یا چند پایه IC روی سطح شما باشد. گاهی اوقات می توان از هیتر هوای گرم به همراه قلم شار برای از بین بردن این بخش های مزاحم استفاده کرد.

کار با دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم

کار با دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم

 

دیگر کاربردهای دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم

کار مجدد در دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم تنها چیزی نیست که یک دستگاه دوباره کاری هیتر هوای گرم برای آن مناسب است. موارد استفاده دیگر عبارتند از:

 • نجات قطعات الکترونیکی PCB های قدیمی
 • خمیر لحیم کاری مجدد با یک شابلون بین اجزای SMD و PCB اعمال می شود.
 • برای محکم کردن اتصالات سیم، انقباض حرارتی را کوچک می کند.
 • گرم کردن و خم شدن پلاستیک های خاص با تنظیمات صحیح.
 • گرم کردن چسب داغ برای حذف یا جابجایی مواردی که به اشتباه چسبانده شده اند.

 

آموزش لحیم کاری با هیتر هوای گرم

از دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم در سطوحی که نمی خواهید خراب شود، استفاده کنید. با داشتن یک تکه برد قراضه یا چیزی شبیه به آن، کار با هیتر هوای گرم بسیار توصیه می شود. دیگر دستگیره ها کمک فوق العاده ای می کنند. به یاد داشته باشید که هیت سینک های فلزی و اتصال مدار با سطح زمین می توانند کار را طولانی تر کنند.

کار با دستگاه هیتر هوای گرم

کار با دستگاه هیتر هوای گرم

 

۱. نازل خود را انتخاب کنید

نکته مناسب را برای کار انتخاب کنید. نازل ها را به چوب وصل کنید و پیچ را با استفاده از پیچ گوشتی محکم کنید تا در جای خود ثابت بماند. تا زمانی که سوئیچ تغذیه را روشن نکنید، عنصر گرم کننده و دمنده خاموش می مانند.

 

۲. روشن کرد دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم

سوئیچ پاور را روشن کنید. عنصر گرمایش آتش می گیرد و هوا بسیار داغ می شود، خیلی سریع این اتفاق می افتد، بنابراین نازل را مطابق آن هدف بگیرید. چراغ قرمز کنار SET TEMP ضربان دار می شود و نشان می دهد که دستگاه کار خود را آغاز کرده است. قبل از استفاده منتظر گرم شدن ایستگاه هوای گرم باشید. البته ممکن است دودهای کمی غریب تر از دود سفید از نازل خارج شوند. اینها فقط ابرهای لحیم کاری جادویی هستند و طبیعی هستند.

آموزش لحیم کاری با هیتر هوای گرم

آموزش لحیم کاری با هیتر هوای گرم

 

۳. تنظیم هوا و دما

دو دکمه کنترل دستگاه لحیم کاری با هیتر هوای گرم وجود دارد. یکی برای جریان هوا و دیگری برای دما که آنها را برای شما تنظیم می کنند. آنها را متناسب با نیازهای خود تنظیم کنید. دما و جریان هوا را روی تنظیمات مناسب تنظیم کنید، کمی بالاتر از نقطه ذوب لحیم کاری و هوای زیادی نباشد که قطعات شما را از بین ببرد. توصیه می کنیم دکمه های جریان هوا و دما را در وسط قرار دهید و سپس جریان مجدد را روی یک جزء کوچک آزمایش کنید.

 

۴. دوباره کاری

وقتی تنظیمات خود را انجام دادید، نازل را با دقت به ناحیه ای که روی آن کار می کنید نشانه بگیرید. سپس قسمتی را که می خواهید با استفاده از موچین مجدداً کار کنید با تکان دادن یا گرفتن قسمت، با دقت بردارید و تغییر مکان دهید. به خاطر داشته باشید که هوای گرم بسیار خوب است. اطمینان حاصل کنید که تفنگ هوای گرم را در حال حرکت نگه داشته اید تا از سوختن هرگونه صدمه به قطعه یا PCB جلوگیری شود.

 

۵. پایان کار

پس از اتمام کار، کلید پاور را به حالت OFF برگردانید تا در پایان کار دستگاه خنک شود. خود خنک کننده شروع به کار می کند و چند دقیقه طول می کشد. پس از اتمام کار، برد خود را تمیز کنید تا هرگونه محلول باقی مانده روی برد را از بین ببرید که می تواند با گذشت زمان باعث خوردگی شود.

 

از هیتر هوای گرم برای چه کارهایی استفاده میشود:

 1. برای فیکس کردن قطعاتی که از جایگاه خود لیز خورده اند.
 2. برای فیکس کردن قطعات SMD روی برد.
 3. برای محکم کردن محل اتصال قطعات الکترونیکی مختلف.
 4. محکم کردن پایه های آی سی ها و … در مدار.

 

برخی از دوره های در حال اجرا در آموزشگاه فنی پویان دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و … میباشند. برای اطلاع از تمامی دوره به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات