معرفی انواع سیستم های اعلام حریق و نکاتی در رابطه با نصب این سیستم
انواع سیستم اعلام حریق همراه با نکات نصب این سیستم ها
۱۴۰۰-۰۳-۰۳
دلایل باز نشدن درب مایکروویو
دلایل باز نشدن درب و از کار افتادن صفحه مایکروویو
۱۴۰۰-۰۳-۰۳

آموزش تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ

تعمیر لپ تاپ

فن

برای تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ به روش صحیح، شما به یک قوطی اسپری هوای فشرده شده یا یک دمنده، کمپرسور هوا و ترکیبی همچون ایزوپروپیل الکل احتیاج دارید. در این مقاله قصد داریم تا نحوه تمیز کردن فن هیت سینک لپ تاپ را به شما آموزش دهیم. اما در صورتیکه به تخصص تعمیرات لپ تاپ علاقمند هستید، حتما از دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ فنی پویان دیدن کنید.

آموزش تعمیرات لپ تاپ - آموزشگاه فنی پویانبا ضمانت یادگیری صد در صدی کارآموز
آموزش تخصصی پیشنهادی ما به شما: آموزش تعمیرات لپ تاپ

 

تجمع موی حیوانات خانگی، گرد و غبار و دیگر ذرات به تدریج سبب می‌شود که لپ تاپ گرمای نامطلوبی تولید کند. به مرور زمان تجمع گرد و خاک می‌تواند سبب انسداد فن خنک کننده و یا دیگر اجزای روی بُرد شود. این مسئله می‌تواند سیستم خنک کننده لپ تاپ شما را تحت تأثیر قرار دهد.

برای مثال، هنگامی که لپ تاپ در حین استفاده به طور ناگهانی خاموش می‌شود، احتمالاً پردازنده باعث صدور فرمان خاموشی سیستم شده است و این مسئله به احتمال زیاد به خاطر گرم شدن بیش از حد سیستم بوده است.

 

چه زمانی فن و هیت سینک لپ تاپ را تمیز کنیم

 • زمانیکه بیش از یک سال است که تمیز نشده است.
 • در قسمت پایینی لپ تاپ در زیر صفحه کلید گرما تولید می شود.
 • گرمای پردازشگر به بیرون هدایت نمی شود.
 • در حین فعالیت خود به خود خاموش می شود.
 • فن آن بسیار پر سر و صداست.
 • قطعات نظارت بر دما، هشدار خطر دمای بسیار بالا را ارسال می کنند

 

نحوه ی تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ

ما معمولاً گرد و غبار موجود در لا به لای پره های هیت سینک را با دمنده یا جاروبرقی تمیز می کنیم و تصور می کنیم که تمام کثیفی ها را از بین برده ایم. میزان کارآیی این روش به میزان کثیفی های تجمع یافته بستگی دارد.

برای مثال، اگر گرد و غبار مرطوب روی فن یا هیت سینک را پوشانده باشد، استفاده از اسپری هوا فقط آن ها را کنار میزند و فرایند خنک کردن را حتی بدتر می کند. با استفاده از جاروبرقی هم ممکن است همه ی ذرات پاک نشوند. برای ارزیابی شرایط بهتر است لپ تاپ را باز کنید تا بتوانید بدون وجود مانع از شرایط قطعات داخلی آگاه شوید.

 

مرحله اول تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ

پیچ های پنل دسترسی در زیر لپ تاپ را برای دسترسی به فن باز کنید. در این تصویر برای نمونه پنل یک لپ تاپ سونی باز شده است. همانطور که مشاهده می کنید بُرد تمیز است و توده های گرد و غبار روی فن پردازشگر دیده نمی شوند. برای این نمونه استفاده از دمنده یا جاروبرقی کارساز است. برای اطمینان می توانید فن را باز کنید تا پره های مسی و آلومینیومی هیت سینک را بررسی کنید.

تعمیرات لپ تاپ

 

 

مرحله دوم تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ

در لا به لای پره های آلومینیومی که هوای گرم را از هیت سینک به بیرون هدایت می کنند گرد و غبار زیادی پنهان می شود. علاوه بر استفاده از دمنده یا جاروبرقی باید کثیفی های پوشاننده ی پره های آلومینیومی را با استفاده از یک فرچه کاملا پاک کنید. همچنین گاهی اوقات ممکن است لازم باشد با استفاده از یک قوطی اسپری کننده ی ایزوپروپیل الکل هیت سینک را تمیز کنید. ایزوپروپیل الکل یک ترکیب مناسب است زیرا سمی نیست، سریع تبخیر می شود و پس از تمیز کردن هیچ گونه لکه ی روغنی باقی نمی گذارد.

 

تعمیرات

 

 

نکاتی که باید هنگام تمیز کردن فن و هیت سینک لپ تاپ در نظر داشت.

 • بهتر است از ابزارهای تمیز کننده‌ی درستی استفاده کنید. پرکاربردترین آنها اسپری هوای فشرده، دمنده‌ی هوا، کمپرسور هوا و جاروبرقی هستند.
 • استفاده از جاروبرقی برای بیرون کشیدن ذرات غبار روش بهتری است نبست به دمنده که هوا را با فشار وارد لپ تاپ می کند.
 • هنگامی که لپ تاپ خود را باز کرده و مشکلات آن را برطرف می‌کنید حتماً باتری را درآورده و کابل آداپتور را هم از لپ تاپ جدا کنید اما هنگامی که می خواهید با استفاده از جاروبرقی ذرات را پاک کنید کابل برق را به آن متصل کنید.
 • جاروبرقی هنگام به داخل کشیدن ذرات الکتریسیته ی ساکن تولید می‌کنند. با این وجود بسیاری از متخصصان کامپیوتر سال‌ها بدون هیچ مشکلی از آن‌ها استفاده کرده‌اند. دقت داشته باشید که جاروبرقی قطعات روی برد را به داخل خود نکشد!
 • هنگامی که از یک کمپرسور هوا برای زدودن غبار لپ تاپ خود استفاده می‌کنید، اتصال دهنده (کانکتور) برق را از فن جدا کنید. سرعت ایجاد شده می‌تواند فن‌های کوچک را به ژنراتورهای (تولید کننده) برق کوچک تبدیل کند.

یک نکته ی بسیار مهم آن است که هنگامی که با مدار های الکترونیکی و اجزای داخل لپ تاپ سر و کار دارید همه چیز را به زمین متصل کنید.

حتما در ادامه این مقاله نظرات خودتون در مورد این روش را با ما در میان بگذارید.

 

آموزش دوره های فنی حرفه ای در آموزشگاه فنی پویان

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات